Home Kolumne Pitate se zašto niti jedna zemlja na istoku Europe ne voli Ruse...

Pitate se zašto niti jedna zemlja na istoku Europe ne voli Ruse niti im vjeruje?

1737
0
Piše: Boris Bradarić

Kada je nakon veselog Jeljcina na kormilo Rusije zasjeo Putin (bivši KGB agent) malo je tko je mogao sumnjati da ćemo nakon 21 jedne godine njegovog stolovanja imati posla s malim Staljinom. Da je ova osoba žedna vlasti dalo se je naslutiti kada je nakon dva predsjednička termina odbio otići u mirovinu i kada je rošadom s Medvedevim (predsjednik-premijer-predsjednik) sebi osigurao treći mandat. Po ustavu Ruske Federacije Putin se nije mogao kandidirati za treći uzastopni predsjednički mandat. Zamjenik premijera Dmitrij Medvedev izabran je za njegovog nasljednika, a Putin je imenovan za premijera Rusije, zadržavajući svoj politički utjecaj.

Da bi danas razumjeli kontekst djelovanja ruske politike prema vlastitim građanima i drugim zemljama, moramo se vratiti nazad na Staljina. U Moskvu se uvijek odlazilo po direktive. Komunističke partije diljem Europe tamo nisu dolazile na razmjenu mišljenja i traženje pravih rješenja nego su tamo dolazile da bi im se dali zadaci i vremenski okviri u izvršavanju istih. Ima i onih koji se nisu vratili iz Moskve jer su odlučili ući u raspravu s velikom Staljinom. Na engleskom se takva politika zove Zero-Sum politics. Taj mindset nastupa onog tenutka kada svakog oko sebe smatrate protivnikom, a ne partnerom ako nastupi razlika u mišljenju.

Godine 1948. dolazi do razlaza između Tita i Staljina jer su Tito i KPJ odabrali svoj put razvoja socijalističkog društva, što je umalo završilo ratom. S fizičkom likvidacijom političkih protivnika nastavio je i Putin. Tako da svi oni koji su nastojali od ruskog društva napraviti moderno demokratsko društvo, a imali su dosta jaki javni utjecaj, bili su otrovani ili su završili na robiji. Taj strah od ponovne ruske agresije natjerao je zemlje bivšeg Varšavskog pakta i SSSR-a da se približe zemljama zapadne demokracije koje njeguju Win-Win politiku koja je suprotna od agresivne ruske Zero-Sum politike.

Da je nekim slučajem Gorbačov postao predsjednik Ruske Federacije, vjerojatno bi se Rusija okrenula putem partnerskog dijaloga s zemljama s kojima je činila istočni blok. Razvojem demokracije Rusija bi najvjerojatnije postala i pouzdan transatlantski partner, a možda i sam njen član. Ako gledamo na Putinov background onda ta polagana preobrazba prema malom Staljinu nije neko veliko iznenađenje. Njegovi jedini prijatelji i saveznici su zemlje koje isto tako njeguju autokratski način upravljanja zemljom, Bjelorusija i Kazahstan.

Svi oni koji se drznu bježati iz tog ruskog geopolitičke utjecaja bivaju kažnjeni otkidanjem dijela teritorija i suočavaju se s dugogodišnjim tenzijama što definitivno utječe na razvoj privrede i demokracije. Nakon Gruzije, Ukrajina je dobar primjer takve ruske politike. Da se razumijemo, niti jedna zemlja u Europi nema namjeru napasti Rusiju niti joj bilo čime nauditi, a posebno ne zemlje u njenom okruženju. Kao i Poljska u WW II, Ukrajina je prijelomna točka u Europskoj i svjetskoj sigurnosnoj politici. Ovo je borba između demokracije-vladavine prava i diktature. Putin više nije autokrat. On je već davno postao diktator a to se moglo vidjeti na prestrašenim licima ljudi iz ruskog Vijeća za nacionalnu sigurnost.

O ruskim interesima neću pregovarati, rekao je Putin. Koji su to ruski ili bolje rečeno Putinovi interesi? Zašto mali narodi oko ruskog ne mogu sami odlučivati o svojoj sudbini i s kim će na kraju biti istinski prijatelji i partneri? Zar je strah od Rusa jedini Putinov adut u nasilnoj suradnji s ostalim zemljama? Kao i Milošević, on rusku i druge manjine u tim zemljama koristi u svrhu destabilizacije zemlje tako da je ostavština Josifa Visarionoviča Staljina ušla nazad na mala vrata rusku politiku. Sjećate se kako je on s Hitlerom podijelio Poljsku pa likvidirao 25 tisuća poljskih oficira, a da o Gladomortu (Holodomor) uopće ne govorim. Do smrti je izgladnio 3-7 milijuna Ukrajinaca. Što se mene tiče što prije zatvorite sve plinovode iz Rusije i neka on s tim plinom počne grijati hladni Sibir. Što duže budemo čekali, cijena koju ćemo platiti s malim Staljinom biti će sve veća.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here