Home Vijesti Počinje Kongres Kineske komunističke partije: četiri su moguća scenarija

Počinje Kongres Kineske komunističke partije: četiri su moguća scenarija

578
0

Vladajuća kineska Komunistička partija namjerava reorganizirati svoje vodstvo na kongresu koji se inače održava svakih pet godina, i ove godine počinje 16. listopada, a očekuje se da će Xi Jinping ostati vođa Kine i produžiti treći mandat na mjestu glavnog tajnika Partije, što je najviši položaj u Kini.

Zbog tog povijesnog presedana još je teže predvidjeti sastav Xijevog sljedećeg Politbiroa Centralnog komiteta, uključujući i to tko će zamijeniti drugog čelnika Li Keqianga na mjestu premijera kada on namjerava napustiti mandat u ožujku.

Sastav Politbiroa Centralnog komiteta – koji ima sedam članova, ali taj broj nije fiksan – važan je jer stranka tradicionalno prakticira “kolektivno vodstvo”, zahtijevajući da se sve odluke od najveće važnosti stave na unutarnje glasovanje.

Neki mogući scenariji i ishodi na koje treba obratiti pozornost:

Sljedeći premijer

U prošlosti, izabrani premijer obično nije imao više od 67 godina, bio je potpredsjednik vlade i kao stranački šef direktno je upravljao gospodarstvom najvećih pokrajina.

I Wang Yang i Hu Chunhua označuju te okvire, dok Li Qiang i Ding Xuexiang imaju slabije reference, ali se smatra da imaju čvrsto Xijevo povjerenje.

Ekonomske poteškoće u Kini mogle bi preokrenuti izbor u korist iskusnije gospodarske ruke, kažu mnogi analitičari.

Prvi scenarij: Wang Yang postaje premijer.

Wang, 67, predsjedatelj je Kineske narodne političke savjetodavne konferencije (CPPCC), političkog savjetodavnog tijela. Zauzima 4. mjesto u trenutačnom biračkom odboru i najstariji je među kandidatima.

Jedan čimbenik koji ne ide u Wangovu korist, kažu neki analitičari, je njegova navodna povezanost s Savezom komunističke omladine, nekoć utjecajnom skupinom povezanom s Li Keqiangom koja je izgubila utjecaj pod Xijem.

Drugi tvrde da je Wang stekao Xijevo povjerenje jer se nije previše javno isticao i lojalno je služio Politbiro zadnjih pet godina.

Wangova dob bi ga ograničila na jedan mandat – to je bod u njegovu korist, kažu promatrači političkih prilika, jer bi bio manje opasan u Xijevim očima s obzirom na to da je malo vjerojatno da će nadživjeti Xija na poziciji moći.

Što bi to značilo ako Wang Yang postane premijer?

Ovaj scenarij ima nekoliko implikacija. Prvo, to bi bio “najbolji” slučaj za institucionalnu evoluciju Komunističke partije jer bi pokazao da su nedavne norme za umirovljenje članova Politbiroa i dalje na snazi. Čini se da ova postavka također vraća bivšu normu “službenog blagoslova” dvojice budućih vođa. Konkretno, Chen i Hu bi bili pozicionirani kao jedini jasni kandidati za mjesto glavnog tajnika KPK i premijera Saveznog vijeća u 2027.-28., zbog njihove relativne mladosti među članovima PSC-a. U gornjem scenariju, nitko drugi ne bi imao pravo ostati u Politbirou do 2027. godine.

Druga stvar, ovaj bi scenarij pokazao da postoje granice Xijeve osobne moći. Gotovo polovicu Politbiroa Centralnog komiteta činili bi članovi tkz. Tuanpai grupe odnosno ex članovi Omladine KKP (Wang Yang, Li Keqiang i Hu), sa samo dva očita Xijeva saveznika (Zhao i Chen). Ne bi bilo mjesta za druge Xijeve osobe od povjerenja poput Li Qianga (63), koji je pretrpio gubitak prestiža nakon lošeg upravljanja šangajskom pandemijom COVID-19. (Međutim, moguće je da se PSC može proširiti na, na primjer, devet članova; veličina odbora varirala je tijekom godina.)

Konačno, ovaj pozitivni slučaj mogao bi promijeniti ravnotežu unutar Centralnog komiteta u korist članova koji su za protržišni pristup, redom Wang Yang, Li Keqiang, Hua i Chen. Može li njihova većina – zajedno s priljevom tehnokrata u širi Centralni komitet – utjecati na promjenu smjera gospodarstva, prema većoj liberalizaciji i pragmatizmu?

Nažalost, postoje razlozi za sumnju da će se taj scenarij ostvariti. Uzmite u obzir da su tržišni reformisti poput Lija i odlazećeg potpredsjednika premijera Liu Hea imali ključne upravljačke uloge u posljednjem desetljeću, no njihova je prisutnost bila gotovo neprimjetna i nije spriječila prelazak na etatističku ekonomsku politiku pod Xi Jinpingom.

No, Xi je sada suočen s najnesigurnijim ekonomskim pokazateljima. Upravo bi ti pokazatelji, više nego politika, u konačnici mogli osnažiti protržišnu struju unutar Centralnog komiteta. A ako se to dogodi, to će značiti veliki gubitak obraza za Xija i njegovu državnu viziju kineskog gospodarstva.

Međutim, ovo je samo jedna moguća budućnost. Kako bi izgledao sastav u tom slučaju?

Ime, dob i uloga u Politbirou
Xi Jinping 69 Glavni tajnik KPK
Wang Yang 67 Premijer Državnog vijeća
Li Keqiang 67 Predsjednik parlamenta
Wang Huning 67 predsjednik Kineske narodne političke savjetodavne konferencije
Zhao Leji 65 Izvršni tajnik tajništva KPK
Chen Min’er 62 Tajnik Centralne komisije KPK za disciplinsku inspekciju
Hu Chunhua 59 Izvršni potpredsjednik Državnog vijeća

Drugi scenarij: Hu Chunhua postaje premijer.

Hu, 59, jedan je od četvorice potpredsjednika, i također je kadar Saveza komunističke omladine.

Iako mlađi od Wanga, stekao je značajno iskustvo u upravljanju pitanjima uključujući poljoprivredu i smanjenje siromaštva na nacionalnoj razini i regijama poput Tibeta, Južne Mongolije (kineska pokrajina, ne država op.a.) i provincije Guangdong.

Hu je desetljeće mlađi od 69-godišnjeg Xija, što je dvosjekli mač: Xi je možda oprezan s promicanjem nekoga s dužim političkom stazom koji bi ga potencijalno mogao nadživjeti ili nadmašiti. S druge strane, Xiju se može sviđati Huova mlađa dob i autoritet – pogotovo u kineskom sustavu u kojem je staž bitan.

Čak i ako ne dobije mjesto premijera, Hu bi ipak mogao dobiti željeno mjesto u Politbirou..

Treći scenarij: Manje iskusan Xiev lojalist dobije povjerenje.

Ako je Xi dovoljno moćan, mjesto premijera bi mogao dobiti pouzdani lojalist s manje relevantnim iskustvom.

Li Qiang, 63, šef je stranke u Šangaju i jedan od Xijevih pomoćnika od najvećeg povjerenja, no njegov je dosije pokvaren teškom dvomjesečnom izolacijom 25 milijuna stanovnika grada u trajanju od COVID-19.

Čak i ako ne postane premijer, još uvijek ne može postati član Politbiroa.

Četvrti scenarij: Han Zheng kao presedan postaje premijer.

Kao rangirani i jedini potpredsjednik sada u stalnom odboru, Han ima iskustvo premijerskog kalibra, ali je u travnju napunio 68 godina i stoga treba otići u mirovinu.

Neki analitičari sugeriraju da bi Xi mogao promijeniti dobnu normu za Hana, koji je dokazao da pruža podršku i voljan je biti druga violina Xiju.

Umjesto da jednostavno bude ponovno imenovan glavnim tajnikom, Xi (trenutačno ima 69 godina) mogao bi ukinuti tu funkciju i vratiti položaj predsjednika partije. Uloga predsjednika partije bi bila jedan relikt iz vremena Mao Zedonga, a ta titula je bila službeno prisutna do 1982. Vraćanje uloge predsjednika partije dalo bi Xiju status koji bi ga stavio u ravnini s Maom i dodatno ga uzdiglo iznad ostalih članova Politbiroa.
Ali kako bi Xijev nastavak mandata izgledao manje personalistički, Han Zheng (68) i Li Zhanshu (72) također bi mogli ostati u Politbirou. U tom scenariju, partija bi ignorirala pravila “sedam gore, osam dolje“, prema kojem bi se oni u dobi od 68 ili više godina trebali povući iz najviših kineskih upravnih tijela.

Novi mogući presedan bi mogao biti sljedeći: dva 67-godišnja službenika centralnog komiteta mogla bi otići u prijevremenu mirovinu; dugogodišnji stranački teoretičar Wang Huning i premijer u odlasku Li Keqiang možda su postali previše utjecajni za Xijev ukus. Ali Zhao Leji (65) i Wang Yang (67) vjerojatno predstavljaju manju opasnost, a njihovo zadržavanje u Politbirou donijelo bi Xiju vrijedan kontinuitet u vrijeme značajnih političkih izazova.

Kao daljnji znak Xijeve prevelike moći, mogao bi spriječiti da mjesto u Politbirou dobije Hu Chunhua (59), zvijezda u usponu frakcije Komunističke omladine. Umjesto toga, Xi bi uzdigao više svojih ljudi, saveznika poput Li Qianga (63) i Huang Kunminga (65).

Konačno, kako bi osigurao buduću dominaciju svoje klike, Xi bi mogao povećati broj mjesta u PSC-u sa sedam na devet (kao što je bio između 2002. i 2012.). To bi osiguralo mjesta za Chen Min’era (62) i Ding Xuexianga (60), čija bi relativna mladost kompenzirala PSC-ove oldtimere. Ali s obzirom na odustajanje od dobnih granica, bilo bi nejasno hoće li itko od njih jednog dana naslijediti Xija.

Što bi to značilo ako Han Zheng postaje premijer i koju ekonomsku politiku očekivati?

U ovom scenariju, Xi Jinpingovi saveznici bi dominirali Politbirom, a struja Omladine KPK bi bila svedena na Wang Yangovo usamljeno mjesto običnog člana. Ovakva postavka donijela bi Xiju izvanredne razine kontrole i predstavljala najgori mogući scenarij za dugoročnu političku stabilnost Kine. Norme za umirovljenje u biti su jedini mehanizam za reguliranje fluktuacije članova Politbiroa, a njihovo napuštanje riskira povratak u gerontokraciju iz Maove ere.

Ova institucionalna regresija također bi imala zabrinjavajuće implikacije na smjer politike. Okružen koalicijom slabih i lojalnih dužnosnika, predsjedavajući Xi suočio bi se s minimalnim otporom u guranju politike “nulte stope COVID-a” ili restriktivnom ekonomskom politikom protiv privatnih kompanija. Xi bi ostao u svojevrsnom začaranom krugu, sve više nesvjestan štete koju je nanijela njegova vlastita politika.

Posljedice ovog povratka na vladavinu jednog čovjeka u konačnici bi oštetile Xijevu ostavštinu i oslabile stranku na čijem je jačanju je uložio čitavo desetljeće. Srećom, zbog te bi perspektive ovaj scenarij trebao biti malo vjerojatan ishod na 20. stranačkom kongresu.

Vjerojatniji rezultat je da će Xi Jinpingova moć i dalje rasti, ali će i dalje biti kontrolirana institucionalnim normama i frakcijskom dinamikom. Jer, suprotno onome što neki komentatori misle, Xi nije drugi Mao.

Kako bi mogla izgledati Politbiro ako Han Zheng postane premijer?

Ime, dob i moguća uloga
Xi Jinping 69 Predsjednik KPK
Han Zheng 68 Premijer Državnog vijeća
Wang Yang 67 Predsjednik NPC-a
Zhao Leji 65 Predsjednik CPPCC-a
Li Zhanshu 72 Potpredsjednik NR Kine
Ding Xuexiang 60 Izvršni tajnik tajništva KPK
Huang Kunming 65 Predsjednik Centralne komisije za nadzor duhovne civilizacije
Chen Min’er 62 Tajnik CCDI-ja
Li Qiang 63 Izvršni potpredsjednik Državnog vijeća

Politbiro i stalni odbor

Najviši partijski ešalon vlasti, Stalni odbor Politbiroa, mogao bi dobiti dva pojačanja ako se norme za umirovljenje budu uvažavale, a Politbiro ostane sa sedam članova.

Više od polovice Politbiroa od 25 članova moglo bi se zamijeniti.

Prvi scenarij: Li Keqiang postaje predsjednik parlamenta.

Nakon što Li, 67, odstupi s premijerskog položaja, mogao bi napustiti politiku ili, nakon presedana iz 1998., ostati u Politbirou kao predsjednik parlamenta, Nacionalnog narodnog kongresa, trećeg najvažnijeg položaja u Kini.

Neki promatrači političkih prilika u Kini nagađaju da bi se Li, čija se moć premijera smanjila pod Xijem i čiji se ekonomski pristup koji je više orijentiran na reforme razlikuje od Xijevog, radije potpuno povukao.

Drugi sugeriraju da Li ne bi otišao jer bi to moglo ostaviti dojam raskola među čelnicima.

Drugi scenarij: Xijevi lojalisti ulaze u Politbiro.

Drugi Xijevi pomoćnici za koje se vidi da imaju dobre izglede za napredovanje, bilo unutar Politbiroa ili unutar Stalnog odbora, uključuju Xijevog pomoćnika Ding Xuexianga, 60 godina; šef stranke u Chongqingu Chen Miner, 62 godina; Li Shulei, 58 godina, stranački propagandni dužnosnik broj 2; i najviši sigurnosni dužnosnik Wang Xiaohong,65 godina.

Treći scenarij: Većina mjesta u Politbirou dobiju nova lica.

Ekonomski car i potpredsjednik Liu He (70) trebao bi otići u mirovinu. Stručnjaci sugeriraju da bi mogao postati potpredsjednik, što je mjesto bez striktne dobne granice. Očekuje se da će ga zamijeniti He Lifeng (67), šef državnog planiranja i dugogodišnji Xijev saveznik.

Jedina žena u Politbirou, potpredsjednica premijera Sun Chunlan, 72, također bi trebala otići u mirovinu. Najbolje pozicionirana žena koja će je zamijeniti je Shen Yiqin, 62, pripadnica etničke manjine Bai i šefica stranke u siromašnoj pokrajini Guizhou.

Glavni kineski karijerni diplomat, Yang Jiechi (72), koji zamjenjuje Xija u stranačkom tijelu koje donosi odluke o vanjskim poslovima, također bi trebao otići u mirovinu. Ministar vanjskih poslova Wang Yi (68) trebao bi ga zamijeniti. Xu Qiliang i Zhang Youxia, obojica vojni šefovi u Politbirou koji imaju 72 godine, također bi trebali otići u mirovinu. Potencijalne zamjene uključuju admirala mornarice Miao Hua i generala vojske Liu Zhenlija.

Četvrti scenarij: potpuno novi / stari sastav Politbiroa

Stručnjaci ne isključuju malu mogućnost da uopće ne bude novih lica u Politbirou – snažan signal da Xi želi ostati i nakon trećeg mandata.

Drugi ekstremni scenarij je da Xi zamijeni sve postojeće kolege svježim licima, koji bi bili mlađi i poslušniji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here