Home Biznis Potencijalno otcjepljenje Škotske predstavlja noćnu moru za pravnike EU

Potencijalno otcjepljenje Škotske predstavlja noćnu moru za pravnike EU

1044
1

Prošlotjedna najava škotskog premijera Alexa Salmonda da 2014. godine namjerava održati referendum o škotskoj nezavisnoti u pravnom smislu predstavlja nepoznat teren za EU. Iako je nezavisnost Škotske još uvijek samo hipoteza, pogotovo kada se u obzir uzme činjenica da zadnja istraživanja pokazuju kako većina Škota i dalje želi ostati u Ujedinjenom Kraljevstvu, sama opcija njihovog napuštanja Kraljevstva podiže brojna pravna pitanja u vezi njenih odnosa s Europskom unijom. Najočitije je ono bi li Škotska i nakon proglašenja samostalnosti automatski ostala u EU ili bi morala proći proceduru obnove članstva, piše EU Observer.

EU se u svojoj povijesti još nije suočila sa slučajem da se zemlja članica raspala i da je zatim neka od novonastalih zemalja tražila članstvo. Dapače, temeljni ugovori EU uopće ne predviđaju takvu opciju.

Salmondova Škotska nacionalna stranka inzistira na tvrdnji da bi Škotska kao nezavisna država jednostavno ostala u EU i da bi samo održala referendum o eventualnom ulasku u eurozonu. Međutim, mnogi pravni eksperti smatraju kako se automatski ostanak ipak ne podrazumijeva.

Škotski presedan stvorio bi probleme drugim zemljama u kojima postoje separatistički pokreti

“Pozicija je takva da bi Engleska, Wales i Sjeverna Irska nastavili članstvo u EU kao kontinuirajuće država Ujedinjeno Kraljevstvo. Takva bi bila praksa prema međunarodnom pravu. Škotska bi postala nova država i kao takva bi se morala prijaviti za članstvo u EU”, smatra ekspert za ustav Jo Murkens sa LSE-a.

U tom slučaju će Škotska trebati odobrenje svih 27 članica EU-a, a mnoge zemlje, poput Španjolske koja se “bori” sa separatističkim težnjama Baska i Katalonaca, mogle bi biti vrlo suzdržane po tom pitanju.

“Postoje brojne zemlje u kojima žive separatistički pokreti i one će definitivno škotski slučaj pažljivo razmatrati. Raspad potpuno funkcionalne liberalne države – i sami vidite zašto bi to mogao biti problem”, napominje Murkens.

Odlazak Škotske drastično će promijeniti i položaj Ujedinjenog Kraljevstva u EU

A to je tek početak pravne noćne more. Pitanje škotske valute također je problematično. Ona se u sklopu UK-a izborila da ostane van eura, ali jednom kad iz njega izađe mogla bi postati obveznim korisnikom eura. Osim toga, nezavisnost Škotske promijenit će i položaj UK u EU. Smanjit će im se broj zastupnika u Europskom parlamentu, na reviziju će morati sve subvencije i sredstva dobivena iz fondova. Ta se sredstva dodjeljuju regijama, ali njima upravlja centralna državna vlast, odnosno London, podsjeća EU Observer.

U svakom slučaju, potencijalna nezavisnost Škotske mogla bi postati najveći izazov s kojim su se pravne službe EU-a ikad suočile. Hoće li do toga zaista i doći, saznat ćemo 2014. godine.(index.hr)

1 COMMENT

  1. nikakav problem ako ostatak uk ne bi radio probleme, a nema razloga, jer su ekonomski isprepletene. potpisu dokument u kojem naznace da su obje zemlje sljednice one prethodne i da nastavljaju clanstvo u svim asocijacijama u novom obliku,

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here