Home Food & Travel Priča o prvoj kafetijeri

Priča o prvoj kafetijeri

1196
2

Tko je izumio kafetijeru

Kava, a posljedično i kafetijera, proširili su se Europom oko 1600. godine, zahvaljujući moreplovcima koji su ih uvezli s Istoka.

Ali ako su se prvi aparati za kavu već koristili u Africi i Turskoj, odnosno njihovi preci, kao što je Jabena, koji je najstariji aparat za kavu na svijetu i još uvijek se koristi u Sudanu i Etiopiji, ili kao Ibriq Turkish, na našem starom kontinentu nije bilo pravog alata za pripremu kave.

Uobičajeno rješenje bilo je prokuhati prah kave izravno u vodi, a poteškoće s odvajanjem taloga od pravog napitka ostale su problem barem do 1800. godine, kada je u Francuskoj izumljen samovar: posuda izrađena od metala u koju se uranjala žičana vrećica koja je služila kao filter i u kojoj se nalazio prah kave; no samovar je prije svega predstavljao privilegiju rezerviranu za plemićke obitelji.

Prve europske kafetijere

Ljudi su morali pričekati još malo, a sredinom 1800-ih Loeff iz Berlina izumio je Vaacum ili vakumski aparat u kojem se ona kuha pomoću dvije komore u kojima tlak pare i gravitacija proizvode kavu. On se i danas koristi u Japanu za pripremu, ne samo kave, već i drugih vrućih pića i koktela.

Talijani, kreativni ljudi, napravili su svoj prvi aparat za kavu 1800. godine: napuljska kafetijera. Temeljen na izumu Francuza Morizea, prototip je stigao u Italiju, upravo u Napulj, gdje je usavršen i imao je veliki uspjeh, toliko da je jednoglasno poistovjećen s imenom napuljske džezve, odnosno Cuccumella, na dijalektu. 

Izum Moke

1933. velika prekretnica: poduzetnik Alfonso Bialetti, koji se bavio aluminijem, sa svojom tvrtkom je imao briljantnu i sretnu intuiciju. Priča se da mu je ideja pala na pamet dok je promatrao neke pralje kako peru rublje.

Intuicija koja je zauvijek promijenila način pripreme kave: Bialetti je izumio aparat za kavu moka, koji se njemu u čast naziva i Bialetti aparat za kavu. Ostalo je povijest, jer moka je i danas najkorišteniji aparat za pripremu kave. Espresso kao u kafiću, recitirao je poznati slogan brkatog čovječuljka.

Moka, taj mali aluminijski instrument, osmerokutnog oblika, čije je ime inspirirano gradom Mokha u Jemenu, i dalje je popularan, iako danas postoje praktični i šik aparati za kavu u kapsulama. A dosta često se koristi i električni aparat za kavu, koji nam omogućuje pripremu kave bez ustajanja iz kreveta!

Ali moka aparat za kavu i dalje je prisutan u kuhinjama svih Talijana, a i diljem svijeta: radi li se o jednoj šalici, dvije šalice, šest, dvanaest ili o divovskom aparatu za kavu s 50 ili sto šalica, svejedno je.

Dakle, koji su najbolji aparati za kavu za uživanje u izvrsnom espressu? Danas izbor ovisi o mnogo čimbenika, ali postoje tri temeljna principa da bi domaći espresso bio dobar: voda, aparat za kavu i prije svega mješavina koja se koristi. Mješavina je, po našem mišljenju, temeljna.

Bila espresso, turska ili kakva bilo, mnogima je ovaj napitak omiljeni i ne mogu zamisliti da započnu dan bez jedne šalice, a istraživanja su pokazala kako je kava u normalnim količinama zdrava. Najpopularniji napitak na svijetu popravlja raspoloženje, smanjuje bolove, a djeluje i kao afrodizijak. 

2 COMMENTS

  1. Napoletani ,e sta bella versione ha il nome CUCUMELLA! Roba piu buona e mocca per 1 taza da Ricardo Illy e altre da Bialeti.
    Tutte altre sembrano piu o meno buone.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here