Home Vijesti Ravnatelj DHMZ-a najavio kakva nas zima čeka

Ravnatelj DHMZ-a najavio kakva nas zima čeka

78
0
RTL
Ivan Güttler, foto: RTL

Glavni ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda, Ivan Güttler, upozorava na nadolazeće poplave u dvije hrvatske regije i otkriva kakve nas vremenske neprilike očekuju ove jeseni i zime, piše net.hr. Upozorenje dolazi nakon ciklone Boris koja je donijela obilne padaline i izazvala poplave u dijelovima Europe.

Vodni val i mjere obrane na istoku Hrvatske

Trenutno se na istoku Hrvatske provode redovne mjere obrane od poplava, dok se priprema dolazak vodnog vala Dunava. Glavni ravnatelj DHMZ-a, Ivan Güttler, ističe kako je vrh vodnog vala udaljen oko 400 kilometara od Hrvatske te se očekuje za tjedan dana. Službe su već na terenu, postavljaju se vreće s pijeskom i kontroliraju brane kako bi se spriječile moguće štete.

Je li Europa spremna na ovakve ekstremne vremenske uvjete?

Iako Europa nije pošteđena ekstremnih vremenskih uvjeta, Güttler naglašava kako trenutno nema najava za novu ciklonu poput Borisa. No, Boris je bio predviđen dovoljno unaprijed, što je omogućilo da se smanji broj potencijalnih žrtava. Unatoč tome, poplave i obilne oborine u Europi odnijele su više od 20 života, a upravo pravovremena upozorenja doprinijela su smanjenju većih katastrofa.

Ekstremne oborine u Austriji: Lekcija za sve

Na području Austrije palo je preko 400 litara oborina po kvadratnom metru u svega nekoliko dana, što je izazvalo velike probleme. Takve situacije, prema Güttleru, predstavljaju izazov za sve države, jer zahtijevaju brzu i učinkovitu koordinaciju službi. U slučaju ciklone Boris, europske meteorološke službe uspjele su na vrijeme upozoriti civilne službe, čime su spriječene veće katastrofe.

Kako funkcionira sustav u Hrvatskoj?

Hrvatska također ima dobro postavljene službe za upravljanje ovakvim situacijama. DHMZ ima dva meteorološka centra koji rade 24 sata dnevno. Kada su vremenske prilike ekstremne, poput najavljenih poplava, hidrolozi i meteorolozi pojačavaju dežurstva, uključujući i vikende. Uz to, DHMZ kontinuirano surađuje s Hrvatskim vodama kako bi se na vrijeme pripremili za nadolazeće vodne valove.

Sustav upozoravanja SRUK: Kako građani dobivaju informacije?

Sustav SRUK, koji postoji od kolovoza prošle godine, omogućava slanje upozorenja građanima putem mobilnih uređaja. Prvo upozorenje poslano je za područje sliva Drave, a DHMZ i Ravnateljstvo civilne zaštite surađuju u slanju ovih poruka. Iako su prve poruke izazvale kritike zbog svoje glasnoće, tehnički problemi su u međuvremenu riješeni, a sustav je danas puno učinkovitiji.

Rizik od poplava u splitskoj i dubrovačkoj regiji

U nadolazećim danima, stanovnici splitske i dubrovačke regije trebaju biti posebno oprezni jer se očekuju obilne padaline koje mogu uzrokovati bujične poplave. Procjene DHMZ-a govore kako će pasti oko 100 litara kiše po kvadratnom metru u kratkom vremenskom razdoblju.

Toplija jesen i zima: Klimatske promjene i sezonske prognoze

Stručnjaci DHMZ-a ističu da su ovakvi vremenski ekstremi rezultat dugogodišnjih klimatskih promjena. Toplija atmosfera zadržava više vodene pare, što dovodi do češćih i intenzivnijih oborina. Sezonske prognoze pokazuju da nas očekuje toplija jesen i zima u odnosu na prosjek, ali to ne isključuje mogućnost kraćih hladnih razdoblja.

Iz tih razloga, u nadolazećim tjednima potrebno je obratiti posebnu pažnju na vremenske prognoze i potencijalne rizike od poplava, osobito u priobalnim područjima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here