Home Kolumne RIINTERVJU: Vijeće građana Rijeke, Igor Bajok

RIINTERVJU: Vijeće građana Rijeke, Igor Bajok

1691
1

Grad Rijeka pokreće projekt Vijeće građana Rijeke. Tijekom šest susreta tijekom ove jeseni 35 nasumično odabranih građanki i građana Rijeke raspravljat će o mogućnostima unapređenja rada mjesnih odbora u Rijeci. S tim u vezi razgovarali smo s Igorom Bajokom iz Udruge Smart koja s Gradom Rijekom provodi ovaj projekt.

O kakvom se projektu radi?

„Vijeće građana Rijeke“ je pilot-projekt u sklopu kojeg će 34 nasumično odabranih građana i građanki Rijeke tijekom šest cjelodnevnih i poludnevnih susreta u studenom i prosincu ove godine ponuditi odgovore na pitanje „Kako Grad Rijeka može unaprijediti sustav mjesne samoupravu i povećati sudjelovanje građana u odlučivanju o pitanjima od njihovog svakodnevnog i neposrednog interesa za život i rad?“.

Radi se o projektu kojim se jedan specifičan način sudjelovanja građana u procesima donošenja odluka („vijeće građana“) koristi kao alat za jačanje drugih oblika građanske participacije i aktivnog građanstva, a smješta se u okrilje mjesne samouprave u Gradu Rijeci. Uz to, i šira i zainteresirana javnosti odnosno svi relevantni dionici pozivaju se na aktivno sudjelovanje u cijelome procesu i davanje svojih perspektiva, prijedloga i odgovora na prethodno spomenuto pitanje.

Projekt u suradnji pripremaju i provode Grad Rijeka i Udruga za razvoj civilnog društva SMART.

Na koji način će se nasumično birati građani?

Postupkom odabira članova Vijeća građana Rijeke nastoji se postići demografska reprezentativnost i omogućiti građanima i građankama Rijeke jednaku mogućnost da postanu članovi Vijeća. Ključna obilježja na temelju kojih će se birati članovi Vijeća obuhvaćaju spol, dob i mjesto stanovanja. Korištenjem javno dostupnih podataka izrađene su kvote za navedena obilježja na temelju kojih će se građani Rijeke pozvati na sudjelovanje u radu Vijeća. Cilj je formirati Vijeće koje će odražavati stanovništvo Rijeke odnosno biti „Rijeka u malom“ i koje može ponuditi različite perspektive, iskustva i ideje u odgovaranju na ranije spomenuto središnje pitanje koje se postavlja pred Vijeće. Kako bi se svim građanima Rijeke omogućila jednaka mogućnost odabira koristit će se slučajan odabir kućanstava (adresa) unutar kojih će se popunjavati definirane kvote nakon čega slijedi pozivanje građana na uključivanje u rad Vijeća građana Rijeke „Od vrata do vrata“. Postupak odabira, pozivanja i uključivanja građana u rad Vijeća jedan je od najzanimljivijih ali i najizazovnijih dijelova cijeloga projekta, a detaljan opis postupka odabira, pozivanja i uključivanja građana u rad Vijeća sa svim korištenim pratećim materijalima i obrascima bit će objavljeni.

Koji će im biti djelokrug rada?

Članovi Vijeća građana Rijeke imat će zadatak temeljito se upoznati sa sustavom mjesne samouprave i raznovrsnim načinima sudjelovanja građana u razvoju lokalne zajednice, kako u teoriji, tako i u praksi. Kroz predavanja, rasprave i konzultacije s različitim akterima koji čine dio „eko-sustava“ mjesne samouprave u Rijeci članovi Vijeća građana Rijeke dobit će različite perspektive i poglede na to kako Grad Rijeka može unaprijediti mjesnu samoupravu i povećati sudjelovanje građana u odlučivanju o pitanjima od njihovog svakodnevnog i neposrednog interesa za život i rad. Vijeće građana Rijeke će formulirati zajedničke prijedloge i preporuke mjera kao odgovor na prethodno pitanje te će ih uputiti Gradonačelniku Grada Rijeke čime i završava rad Vijeća građana Rijeke. Po završetku rada Vijeća građana Rijeke prijedložene mjere bit će o objavljeni na gradskim internetskim stranicama a članovi Vijeća dobit će i obrazloženi odgovor Gradonačelnika na predložene mjere.

Koja je svrha projekta?

Dugoročno, ovim projektom se želi povećati interes i spremnost građana za aktivno sudjelovanje u procesima posrednog i neposrednog donošenja odluka na lokalnoj razini te povećati razinu povjerenja građana u demokratske procedure i institucije. Također, ovim projektom se želi potaknuti i druge jedinice lokalne i regionalne samouprave u Republici Hrvatskoj na stvaranje boljih mogućnosti i uvjeta za aktivnije sudjelovanje građana u procesima donošenja odluka. Rezultat ovog projekta bit će, kako je ranije navedeno, prijedlozi i preporuke mjera koje Grad Rijeka, ali i druge općine i gradovi, može odnosno mogu poduzeti kako bi se unaprijedio sustav mjesne samouprave kao oblika neposrednog sudjelovanja građana u odlučivanju o pitanjima od njihovog svakodnevnog i neposrednog interesa zaživot i rad.

Konačno, kako se radi o pilot-projektu u sklopu kojeg se prvi put u Hrvatskoj koristi ovakav način uključivanja građana u procese donošenje odluka dokumenti i materijali koji će nastati u sklopu projekta i služit će upoznavanju Vijeća građana Rijeke sa središnjom temom, kao i druge relevantne informacije i rezultati projekta bit će objavljeni i slobodno dostupni svim osobama, organizacijama i tijelima koja su zainteresirana za teme građanske participacije, aktivnog građanstva ili mjesne samouprave.

Kolika su osigurana financijska sredstva i na što se odnose?

Okvirni proračun projekta je 60.000,00 eura. Glavni troškovi odnose se na organizaciju i koordinaciju rada Vijeća građana Rijeke, pripremu i provedbu nasumičnog odabira i uključivanja građana u rad Vijeća, uključivanje vanjskih suradnika, stručnjaka i facilitatora, simbolične naknade građanima koji će sudjelovati u radu Vijeća, osiguravanje hrane i pića za sudionike, vidljivost i promociju projekta, te evaluaciju projekta. Za provedbu projekta Grad Rijeka je osigurao nešto više od 6.000,00 eura a preostali iznos osigurat će zaklada Friedrich Ebert. U skladu s dobrom praksom i standardima pripreme i provedbe vijeća građana po završetku provedbe projekta bit će objavljen i konačni troškovnik projekta.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here