Home Vijesti Riječki Talijani žele kupiti Palazzo Modello: Zašto je dijelu oporbe to problem?

Riječki Talijani žele kupiti Palazzo Modello: Zašto je dijelu oporbe to problem?

312
1
modello2

Palazzo Modello: Prodaja “obiteljske srebrnine” ili prodaja političke magle?

Ovih dana je u javnosti izašla informacija o tome da je Grad Rijeka dobio ponudu Zajednice Talijana i Talijanske Unije za kupnju svojih prostorija (koje se nalaze u zgradi Palazzo Modello). Talijanska zajednica je ponudila 2813000 eura za otkup većine zgrade (osim prizemlja i trećeg kata op.a.) koju koristi od 1946. godine, dakle Talijani su već 78 godina “podstanari“. Važno je spomenuti da takva situacija nije pravilo kada govorimo o manjinskim zajednicama. Neke manjinske zajednice su se po pitanju nekretnina već odavno “osigurale”. 2019. godine mađarska Vlada je kupila Villu Anna na Pećinama u kojoj je otvorena Mađarska kuća. Srbi uskoro dobivaju Srpski kulturni centar na Rujevici. Česi već godinama imaju Češki dom na Hostima. U takvom kontekstu, potpuno je razumljivo zašto je Zajednica Talijana odlučila povući ovaj potez i konačno postati vlasnik zgrade koju koristi 78 godina.

Palazzo Modello: Društveni prostor kojeg koriste svi

Nije tajna da je država Italija godinama financirala restrukturiranje i održavanje prostorija Zajednice Talijana, koju ne koriste samo Talijani. Circolo koriste i mnoge ostale udruge (s obzirom da je jedno od najreprezentativnijih prostora u gradu). Društveni karakter prostorija je dio razloga zašto je najam bio “svega” (da koristimo izraz nekih konkurentskih medija op.a.) 1925 eura. Neka vas ne čudi tako mala cijena (s obzirom na površinu prostora), mnoge udruge u Rijeci koriste gradske prostorije po uvjetno rečeno “simboličnim cijenama“. Jasno je da neprofitne udruge ne mogu imati isti tretman za plaćanje najma poput poslovnih banaka ili osiguravajućih udruga.

Kako to rade drugi gradovi?

Dobro je vidjeti primjere iz prakse nama bliskih gradova da shvatimo širi kontekst ove inicijative. Narodni dom u Trstu, kultna zgrada koja je od početka 20. stoljeća služila kao sjedište slovenske zajednice u Trstu je 2022. godine postala (ponovo) vlasništvo Slovenaca. Talijanska država (odnosno Sveučilište u Trstu) nije prodala zgradu, već je istu donirala darovnim ugovorom. Takvo rješenje je povijesno pravedno, ako računamo da je zgrada nacionalizirana 1927. nakon napada tršćanskih fašista koji su zapalili zgradu 1920. godine. Vraćanje zgrade Slovencima (početnim vlasnicima) su mnogi komentirali kao “zatvaranje kruga” tj. ispravljanje povijesne nepravde. U isto vrijeme dok su Slovenci u Trstu dobivali natrag svoj Narodni dom, u susjednom slovenskom Kopru dogodilo se nešto slično. Zajednica Talijana Kopar je postala vlasnik Palazzo Tarsia. Zanimljivo je primijetiti da novac za zakup zgrade Palazzo Tarsia, koparski Talijani su dobili od – Republike Slovenije.

Hoće li prodaja proći u Gradskom vijeću?

Ako računamo sve gore spomenute činjenice, zdravorazumsko rješenje bi trebalo biti pristati na prodaju zgrade riječkim Talijanima. Grad bi dobio dosta novaca (koje bi inače po sadašnjoj cijeni najma zaradio u 123 godine). Palazzo Modello bi postao potpuna briga i odgovornost riječkih Talijana (čitaj: Republike Italije koja većinski financira Talijansku Uniju i Zajednicu Talijana). Kada bi Italija preuzela odgovornost za Palazzo Modello, onda bi garancije dugoročnog održavanja postali pitanje imidža same zemlje. Palazzo Modello ukratko ne bi propadao kao što propada Teatro Fenice (u rukama privatnika) ili HNK Ivana pl. Zajca (u rukama Grada).

Prodaja autohtonoj manjinskoj zajednici – gubitak identiteta (?)

Nažalost, u Rijeci nema prostora za zdravi razum. Ovu temu su mnogi “nanjušili” kao priliku za prodaju predizborne demagogije s lijeva i desna. Samu ideju prodaje Palazza Modello su u startu odbili Iva Rinčić (nezavisna) i vijećnici Akcije mladih u gradskoj i županijskoj skupštini. Iva Rinčić je na svom blogu mogućnost prodaje zgrade komentirala kao “prodaju koja utječe na identitet grada”. Čovjek bi pomislio da Talijanska Unija i Zajednica Talijana žele u vlastitim prostorijama otvoriti pečenjaru, kladionicu i centar za masažu, a ne da je riječ o ponudi za zakup društvenih prostorija koje oni sami koriste 78 godina.

Neformalne glasine kao povod da se sve stopira

Ponuda o zakupu je javna, jasno je tko nudi novac za zakup (dosadašnji korisnici), dok Rinčić pak tvrdi da se “neformalno moglo čuti” da je riječ o poslovnoj banci. Plasiranje takvih neutemeljenih informacija u javnost je prilično neozbiljno. Zanimljivo, Iva Rinčić je izabrana u Gradskom vijeću kao gradska vijećnica nezavisne liste Davora Štimca. Ironično, Štimca je na lokalnim izborima 2021. podržala upravo – Zajednica Talijana. No, sigurni smo da je vodstvo Zajednice Talijana imalo svoje dobre razloge i procjene…

Milijunsko bescjenje za Palazzo Modello

Druga pak kritika je krenula od vijećnika Akcije Mladih Vedrana Vivode. Vivoda tvrdi da gradonačelnik Filipović želi “Rasprodavati našu imovinu u bescjenje”. Ako je 2813000 eura (preko 20 milijuna nekadašnjih kuna) nekome “bescjenje“, onda molimo kolegu Vivodu da na žiro račun našeg portala uplati donaciju “bescjenja” da možemo kupiti vikendicu u Montecarlu. Da se neupućeni Vivoda barem površno informirao o temi o kojoj prosipa jeftinu demagogiju onda bi doznao da o samoj prodaji zgrade – ne odlučuje gradonačelnik nego Gradsko vijeće (čiji je Vivoda član).

Filipović – odlučno možda u najboljoj SDP-ovoj tradiciji

Nije samo oporba zalutala u vode predizborne demagogije. Gradonačelnik Marko Filipović se brže bolje ogradio “da je on samo pokrenuo postupak jer je stigla ponuda” i da se ponuda “ne mora nužno prihvatiti”. Nije tajna da Filipović zadnjih mjeseci doživljava pravi festival blamaža u gradu, od raspada Autotroleja do raskopanih cesta. S obzirom da dosta Riječana su glavama ekonomski još uvijek zapeli u prošlom stoljeću, parole kao “tuđe nećemo, naše ne damo” i “ne krupnom kapitalu” zvuče kao lajtmotiv iz vremena “kada je Stari hodao na zemlji”. Ironično je da vlast koja je godinama proizvodila svakakve mini tajkune i “kraljeve Korza”, sada odjedanput puše na hladno i oprezno pristupa potencijalnoj ponudi, jer tko zna – možda talijanska država želi otvoriti vojnu bazu u Circolu.

A Talijani?

Računajući sve ove okolnosti, šanse za prodaje nisu naklonjene Talijanima. Gradu bi sigurno dobro došla lova u ovom trenutku. Pitanje je uopće kada bi se pojavila nova prilika za kupnju od strane Talijana. Poznavajući naš mentalitet, bolje pustiti da propada nego da netko drugi uloži. U slučaju da ponuda ne prođe u Gradskom vijeću, nikom ništa dragi Talijani, ostanite i dalje podstanari, tko vas j…. što ne živite u Kopru ili Trstu. (LD)

1 COMMENT

  1. Zgrada je zapela za oko već usmrđenim naslijednicima Eduarda Kardellja i Štanceta Dolanca potpomognutima komunjarama.Oni bi tu bančili i imali “Saamo našoooRekooo”.Fuj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here