Home Vijesti Riječki zlatni olimpijac: Tito je živio u luksuzu, dok je narod umirao...

Riječki zlatni olimpijac: Tito je živio u luksuzu, dok je narod umirao od gladi

7483
0

Abdon Pamich je rođen u Rijeci, kao atletičar osvojio je dvije olimpijske medalje za Italiju (jednu broncu na OI u Rimu 1960. i zlato na OI u Tokiju 1964.).

«Ja sam izbjeglica iz Rijeke. Prognanik kao mnogi koji su, nakon završetka Drugoga rata, iz Istre, Kvarnera i Zadra došli u Italiju. Petnaest godina nakon početka tog izbjeglištva vratio sam se u Jugoslaviju. U Beogradu sam 1962. osvojio Europsko prvenstvo, a potom nas je talijanski olimpijski savez poslao na prijem kod predsjednika Tita kojeg sam sreo u njegovoj velikoj vili. Predsjednik Tito i njegovi suradnici su živjeli u luksuzu dok su obični ljudi gladovali. I tu sam ga upoznao, zajedno sa suprugom Jovankom. Nažalost, predstavili su me. Bilo je teško…”.

Abdon Pamich

Ispričao je to Abdon Pamich, koji se bliži šezdesetogodišnjoj godišnjici te pobjede, tijekom dodjele Asi Sport & Culture Award održane u Hall of Honor Talijanskog olimpijskog odbora. Za njega cijela dvorana je ustala na nogama i napravila dugi pljesak.

Abdon Pamich, prognani riječki olimpijski prvak
Pamich je maratonac, olimpijski i europski prvak, četrdeset puta talijanski prvak na raznim udaljenostima. Bio je jedan od talijanskih sportaša s najviše osvojenih medalja u kategoriji 50 km na Igrama, natjecanju na kojem je sudjelovao pet puta; osvojio brončanu medalju u Rimu (1960) i zlatnu medalju u Tokiju 1964. Nositelj zastave u Münchenu 1972. prisutan na Maratonu sjećanja u organizaciji Asi. “Naša je davno zaboravljena priča koju treba učiti mlade u školama. Ne postoji zemlja bez sjećanja – kaže.

Sjećanje na dramu egzodusa
U njegovom govoru je opisao dramatično razdoblje egzodusa Talijana iz Istre, Rijeke i Zadra: „Život je postao nemoguć. Vladao je vrlo teško ozračje, atmosfera progona za Talijane. Zajedno s bratom pokušali smo pobjeći iako smo znali da se tih dana puca na one koji pokušavaju pobjeći. Pobjegli smo prvo vlakom, a onda pješice trčeći po tračnicama. Iz izbjegličkog kampa Novara otišli smo u Genovu gdje smo se ponovno okupili s ostatkom obitelji. Godine 1952. pobijedio sam u svojoj prvoj utrci hodanja: navikao sam hodati po planinama Kvarnera i okolice. Bio sam planinar i čovjek s mora: sami ste sa sobom, meditirate, upoznajete samog sebe. Zatim smo se preselili u Rim. Bilo je teško početi ispočetka…». Njegove životne priče ispričane su u njegovoj knjizi Memoari jednog maratonca (Memorie di un marciatore).

Abdon Pamich, Maraton sjećanja
Pamich je govorio i o Maratonu sjećanja (Corsa del Ricordo), u organizaciji Asi (Sportski savez Italije), koja se održava u veljači, povodom dana posvećenog sjećanju na Ezule, na ulicama rimske četvrti Giuliano Dalmata i u gradu Trstu. : “Događaj koji služi za pamćenje. Trkači također uče o povijesti. Sport je važan alat sjećanja”.

Barbaro: “Veliki čovjek, veliki Talijan”
Teško je govoriti o Pamichu. Teško je pronaći prave riječi za čovjeka, koji kao i drugi iz tih hrabrih krajeva, je znao krenuti iz početka i stvoriti novi život, boriti se protiv svega i osvajati velike pobjede u sportu i životu. Sjajan čovjek i veliki Talijan, ponosan na svoj dres, unatoč svemu.” Claudio Barbaro, predsjednik ASI-ja, talijanskih sportskih i društvenih udruga, govorio je na događaju za ASI Sport & Culture Award održanom u Coni Honor Hallu, kako bi odao počast Pamichu.

„Na neki način, oduvijek smo željeli ispričati velike priče o ljudima poput Abdona Pamicha kad smo pokrenuli Maraton sjećanja. Pamich je u pravu kada kaže da ne postoji zemlja bez sjećanja i prošlosti”, zaključio je Barbaro.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here