Home Vijesti Riječki znanstvenici razvili cjepivo s doživotnom zaštitom protiv Covida-19 i gripe

Riječki znanstvenici razvili cjepivo s doživotnom zaštitom protiv Covida-19 i gripe

372
0
Čičin Šain Jonjić (Youtube) 2
Čičin Šain Jonjić (Youtube)

Riječki znanstvenici razvili cjepivo koji pruža trajnu zaštitu

Međunarodni tim znanstvenika, predvođen hrvatskim imunologom Lukom Čičin-Šainom, u suradnji s timom akademika Stipana Jonjića sa Sveučilišta u Rijeci, napravio je značajan iskorak u borbi protiv zaraznih bolesti. Riječki su znanstvenici razvili cjepivo koje bi moglo pružiti sigurnu doživotnu zaštitu od više sojeva virusa, uključujući Covid-19 i gripu, kroz jednu dozu. Ovaj inovativni pristup mogao bi smanjiti potrebu za čestim dopunskim cijepljenjima te povećati prihvaćanje cjepiva u širim populacijama.

Prednosti novog cjepiva u usporedbi s postojećim

Postojeća cjepiva protiv Covida-19 učinkovita su, ali njihova zaštita opada relativno brzo, što zahtijeva periodične dopunske doze. Ovo potiče kolebljivost među populacijom i može povećati otpor prema cijepljenju. Suprotno tome, novo cjepivo razvijeno u Helmholtz Centru za istraživanje infekcija u Njemačkoj koristi murinski citomegalovirus (MCMV) kao vektor, koji prenosi informacije o proteinu patogena u tkivo domaćina. Cjepiva koja koriste žive viruse kao vektore često izazivaju snažniji i dugotrajniji imunološki odgovor. MCMV virus je specifičan za miševe i nije opasan za ljude, što dodatno povećava sigurnost cjepiva.

Učinkovitost potvrđena na životinjskim modelima

Prvi rezultati objavljeni 2022. godine pokazali su da ovo vektorsko cjepivo može izazvati imunost protiv gripe i Covida-19. Nedavno su međunarodni i nacionalni partneri, uključujući Sveučilište u Rijeci, potvrdili da cjepivo pruža zaštitu i u mišjim modelima. Pokusi provedeni u Rijeci pokazali su da antitijela koja štite od koronavirusa ostaju stabilna najmanje šest mjeseci nakon cijepljenja, dok stanična imunost traje još duže.

Mehanizam dugotrajne zaštite

Znanstvena istraživanja usmjerena su na razumijevanje mehanizama koji omogućavaju dugotrajnu zaštitu. Jedna od teorija je da citomegalovirusi dugotrajno stimuliraju imunološki sustav, jer njihova DNA ostaje skrivena u stanicama domaćina u stanju latencije. Kod slabljenja imunološke obrane, virusi se mogu reaktivirati, no budući da ljudski organizam nije prirodni domaćin MCMV-a, reaktivacija virusa ne predstavlja prijetnju ljudima.

Kontrola evolucije virusa i zaštita od više bolesti

Jedna od ključnih prednosti ovog cjepiva je njegova sposobnost da djelomično kontrolira evoluciju virusa. Ovo cjepivo smanjuje mogućnost mutacija koje bi omogućile virusu da izbjegne imunološku zaštitu. Nakon cijepljenja, nekoliko mjeseci kasnije, istraživači su zabilježili povećanje broja antitijela koja prepoznaju i neutraliziraju nove varijante SARS-CoV-2, uključujući omikron. MCMV virus također ima velik genetski kapacitet. To otvara mogućnost razvoja cjepiva koja bi istovremeno pružala zaštitu protiv više različitih virusa.

Daljnji razvoj i optimizam

Luka Čičin-Šain, koji je osmislio ovo cjepivo, izrazio je optimizam zbog dosadašnjih ohrabrujućih rezultata. Čičin-Šain kaže da je pred znanstvenicima još mnogo posla. Ipak, uz iznimno motiviran i stručan tim te podršku međunarodnih suradnika, vjeruje da imaju velike šanse za uspjeh u daljnjem razvoju ove revolucionarne tehnologije cijepljenja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here