Home Vijesti Rijeka kao raj za vandale, kazne za prekršaje deset puta manje u...

Rijeka kao raj za vandale, kazne za prekršaje deset puta manje u odnosu na susjedne općine

1645
0

Zvuči gotovo nevjerojatno da grad koji se godinama muči s pojavom vandalizma, uništavanja javne i privatne imovine, prljanja okoliša ima simbolične kazne za prijestupnike.

Dosad smo često pisali o pojavama vandalizma, o vlasnicima pasa koji ne čiste za svojim ljubimcima kada obavljaju nuždu, građanima koji ostavljaju krupni otpad maltene gdje god stignu, pušačima koji ostavljaju opuške na plaži sve do maloljetnika (a bogami i odraslih!) koji već “tradicionalno” šaraju po čitavom gradu.

Zašto je u Rijeci takvo stanje?

Postoji nekoliko razloga koje smo naveli u prošlosti, kao npr. neaktivnost policije i komunalnog redarstva da uhvati počinitelje, nezainsteresiranost lokalne izvršne vlasti da se uhvati u koštac s ovim problemom, što je stvorilo kulturu nereda i općeprihvaćenog kršenja običnih normi ponašanja. U Rijeci je danas “normalno” vidjeti ljude koji usred bijela dana bacaju opuške na pod ili vlasnike kućnih ljubimaca koji se cerekaju kao vjerna publika neke loše humoristične serije HRT-a kad im netko kaže da počiste za vlastitim psom nakon što je obavio nuždu.

Zašto bi se takvi pojedinci uopće bojali reakcije okoline ili kazni, kada okolina uopće ne reagira, a kazne su male. Možemo navesti konkretan primjer iz stvarnosti kao dokaz:

U Opatiji kazne za vlasnike pasa koji ne čiste za svojim ljubimcima su 1000kn (što je jasno navedeno na mnogim mjestima).

No description available.

U Rijeci kazne ne samo da nisu vidljive (na informativnim pločamai u javnim mjestima) već je i problem uopće naći taj konkretan podatak na službenim stranicama Grada Rijeke.

Nakon pronalaska, ostali smo (neugodno) iznenađeni:

“Također je propisana obveza vlasnika kućnog ljubimca da nosi pribor za čišćenje (vrećica, papir, posuda i slično) i očisti javnu površinu koju njegova životinja onečisti na bilo koji način, posebice obavljanjem nužde. Za opisane prekršaje propisana je novčana kazna u iznosu od 500,00 kn.”

Kućni ljubimci, psi lutalice i slobodnoživuće mačke na javnim površinama

Za usporedbu, kazna za crtanje, šaranje po fasadi ili uništavanje imovine dosad 1000kn (kao što je 2019. godine potvrdio bivši gradonačelnik Obersnel na sjednici gradskog vijeća), što je s obzirom na štetu (pogotovo ako se problem učestalo pojavljuje), zaista mali iznos. Ovakvi iznosi nisu godinama ažurirani, i jasno da je potrebno novčano povećanje kazni. U susjednoj općini Kostrena, kazne za šaranje po javnoj i privatnoj imovini idu do 2000kn. U općini Čavle kazne za isti prekršaj idu od 5000 do 10000kn (članak 139. o Odluci o komunalnom redu Općine Čavle). U Opatiji kazna za šaranje po fasadi (i ostale komunalne prekršaje) je 10000kn. U Bakru kazna za šaranje po fasadama je 5000kn.

Osim malih kazni, javna je tajna i da komunalno redarstvo jako rijetko (ili bolje reći nikad) daje kazne na terenu. Postavlja se pitanje čemu služi komunalno redarstvo, ako nema hrabrosti ili želje uvesti ono za što su plaćeni – uvođenje reda. Grad Rijeka bi čak taj problem mogao riješiti uključivanjem policije: povećanjem iznosa komunalnih kazni, angažiranjem policajaca u civilu koji bi bili potpora komunalnim redarima, a Grad može donirati 20% ili 50% iznosa naplaćenih kazni (kao kompenzacija za potporu komunalnom redarstvu) Sindikatu policije ili u naknadu za stanovanje za policajce koji nemaju vlastiti stan u Rijeci.

Treći problem je nedostatak videokamera na mjestima koja su učestalo devastirana. Dio čitatelja će se sigurno sjećati kako su nekada bili učestali napadi na vozače Autotroleja, no otkad su nabavljeni novi autobusi s integriranim videokamerama, takvi slučajevi su daleko rjeđi.

Zaključak je prilično jasan, potrebno je postavljanje videokamera na više mjesta, posebice na autobusnim stanicama i javnim zgradama koji su česte mete vandala.

Naš portal je prošlih tjedana naveo primjer autobusne stanice u Janka Polić Kamovoj koja je u vremenskom razdoblju od mjesec dana pošarana 3 puta, a očevici su već nekoliko puta potvrdili da su autori tog šaranja jako često učenici obližne Škole za primijenjenu umjetnost.

May be an image of outdoors

Želimo čuti vaše mišljenje, koliko bi trebala biti minimalna kazna za komunalne prekršaje (poput uništavanja javne i privatne imovine, bacanje otpada u okoliš, itd.)

Koliko bi trebala iznositi kazna za komunalne prekršaje poput šaranja po fasadama ili bacanja otpada u okoliš?

Odluke o komunalnom redu:

Opatija: Odluke o komunalnom redu

Čavle: https://www.cavle.hr/odluka-o-komunalnom-redu/

Kostrena: http://www.sn.pgz.hr/default.asp?Link=odluke&id=30208

Bakar: SluzbeneNovineGradaBakra_2020_04

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here