Home Mozaik Samo najpametniji mogu prebrojati sve trokute na slici. Čini se lako, ali...

Samo najpametniji mogu prebrojati sve trokute na slici. Čini se lako, ali rijetko kome polazi za rukom

175
0
1528361 trouglovi ls
1528361 trouglovi ls

Ove zagonetke mogu biti varljivo teške jer izazivaju sposobnost našeg mozga da tumači vizualne informacije i odupire se uobičajenim kognitivnim zamkama.

Slika prikazuje trokute koji se preklapaju. Sve što trebate učiniti je sve ih prebrojati. Mislite li da ćete uspjeti riješiti ovu zagonetku? Vaše vrijeme počinje sada…

Izazov takvih zagonetki leži u složenoj obradi vizualnih podražaja u mozgu i kognitivnih mehanizama uključenih u njihovo rješavanje. Gurlin Barua, organizacijski psiholog i izvršni trener u That Culture Thing, kaže: “Zagonetke koje uključuju oblike i optičke iluzije, kao što je brojanje trokuta, često se čine izazovnijim jer koriste složeni način na koji naše oči i mozak rade zajedno kako bi interpretirali vizualne informacije.

“Jedna velika predrasuda je sklonost našeg mozga da vidi obrasce, čak i kada ih nema. Ova osobina, poznata kao prepoznavanje uzoraka, pomogla je našim precima da prežive tako što su brzo identificirali potencijalne prijetnje ili resurse u svom okruženju.”

Još jedna uobičajena pristranost je pristranost potvrde, kaže ona, gdje smo skloni usredotočiti se na informacije koje podupiru naše početno tumačenje dok ignoriramo proturječne dokaze. To se može dogoditi u zagonetkama kada se uhvatimo za prvi uzorak ili oblik.

“Naši se mozgovi također oslanjaju na načela gestalta kako bi shvatili složene vizualne informacije. Ti nam principi pomažu organizirati oblike i uzorke u koherentnu cjelinu, što je bilo korisno za snalaženje u našem okruženju. Međutim, u zagonetkama, ti principi mogu uzrokovati da vidimo veze ili potpuni oblici koji zapravo ne postoje“.

Također smo skloni upasti u zamku sidrenja pristranosti, gdje se fiksiramo na prvu informaciju koju identificiramo i na njoj temeljimo sve svoje daljnje odluke.

Kada se suočite sa složenom zagonetkom, Barua predlaže da korištenje sustavnog pristupa može uvelike poboljšati vašu točnost i spriječiti frustraciju.

Rastavite je: Rastavite slagalicu na manje dijelove kojima se lakše upravlja. To vam omogućuje da se usredotočite na jedno područje u isto vrijeme i smanjuje mogućnost da previdite manje oblike.

Počnite jednostavno: prvo identificirajte najočitije i najveće oblike. To pruža osnovu za uočavanje manjih oblika koji se mogu formirati unutar ili oko njih.

Potražite preklapanja: obratite pozornost na područja gdje se oblici sijeku. Regije koje se preklapaju često stvaraju nove, manje oblike koje je lako promašiti.

Prati i označavaj: Olovkom ili prstom iscrtaj obrise svakog oblika dok ih brojiš. To vam pomaže da pratite i izbjegnete dvostruko brojanje. Također možete označiti svaki oblik brojem ili slovom radi jasnoće.

Promijenite perspektivu: Ako ste zapeli, pokušajte rotirati slagalicu ili je pogledati iz drugog kuta. Nova perspektiva ponekad može otkriti skrivene oblike ili uzorke.

Uzmite pauze: Ako se počnete osjećati preopterećeno, napravite pauzu od slagalice na nekoliko minuta. Povratak sa svježim očima često može dovesti do novih uvida.

Vratimo se zadatku s početka. Trebalo je prebrojati sve trokute na slici.

U komentarima ispod objave mogli su se pročitati razni komentari. “16 do 18”, glasio je jedan. Drugi je komentirao: “4^2 = 16 + 4 = 20.” Mnogi u odjeljku s komentarima jednoglasno misle da je 20 točan odgovor. Jeste li uspjeli riješiti ovu zagonetku? Ako jeste, kakav ste odgovor dobili?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here