Home Vijesti Slovenka se žali na vlak od Ljubljane do Rijeke: “Sve je prljavo,...

Slovenka se žali na vlak od Ljubljane do Rijeke: “Sve je prljavo, klima ne radi, vagoni su iz doba Jugoslavije”

367
0
Zeljeznica

Ovog ljeta na slovenskim cestama zabilježen je još veći promet nego prethodne godine, piše N1 Slovenija. Kako bi izbjegli ljetnu gužvu, jedna slovenska čitateljica i njezin partner odlučili su se na putovanje vlakom od Ljubljane do Rijeke, no njihovo iskustvo bilo je razočaravajuće.

“To su još uvijek vagoni iz vremena Jugoslavije. Sve je bilo prljavo, kočnice su strašno škripale, a klima uređaj nismo imali,” opisala je svoje iskustvo. Iz Slovenskih željeznica kažu da je otprilike petina njihovih vagona bez klima uređaja, ali obećavaju kako će se putovanje poboljšati tek 2026. i 2027. godine, kada planiraju dobiti nove vagone s klimatizacijom. A što je s čistoćom?

Željeznica kao alternativa

“U vrijeme godišnjih odmora i gužvi na cestama, vlak do Rijeke činilo nam se kao izvrsno rješenje. Povratna karta za oboje koštala je oko 30 eura, a i raspored vožnji bio je prilagođen putnicima,” rekla je čitateljica. No, kada su ušli u vlak, shvatili su da će trosatno putovanje do hrvatske obale biti daleko od ugodnog.

“Putovali smo u vagonima iz Jugoslavije, sve je bilo prljavo, nepometeno, bez klima uređaja. Cijelo vrijeme smo strepili hoće li nešto na nas iskočiti. Na WC nisam smjela ni pogledati,” opisala je uvjete u vagonima. Dodala je kako je najgore bilo škripanje kočnica. “Nikada nisam čula takvo škripanje, još mi odzvanja u glavi. Cijelo putovanje smo se bojali što bi moglo poći po zlu.”

Platila bi i više za normalan vlak od Ljubljane do Rijeke

Čitateljica smatra da bi Slovenske željeznice trebale osigurati vagone s klima uređajem za duža putovanja, osobito tijekom ljetnih mjeseci.

“Ne razumijem kako mogu na ovako dugim relacijama koristiti ovakve vlakove,” dodala je. Iako su se radovali putovanju vlakom i smatrali ga ekološki prihvatljivom opcijom, nakon ovog iskustva više neće putovati vlakom na ovakve udaljenosti. “Pitamo se zašto, u vrijeme kada se promovira zeleni prijevoz i kada su ceste zakrčene, Slovenske željeznice ne nude normalan prijevoz do ljetnih destinacija. Platila bih i više za pristojan vlak. U 21. stoljeću i s naglaskom na zelenu mobilnost, očekuješ dostojanstven prijevoz, a ne da ti putovanje bude noćna mora.”

Vlak kojim su se vraćali bio je u još lošijem stanju od onoga kojim su stigli do Rijeke. Iz Ljubljane su krenuli vlakom koji polazi u 8:30 sati, a iz Rijeke su se vratili vlakom u 18:57. Prema informacijama na web stranici Slovenskih željeznica, putovali su vlakom MV 481 do Rijeke, a vraćali se vlakom MV 480.

Petina vozila Slovenskih željeznica bez klima uređaja

Kako smo već spomenuli, za putnički promet između Ljubljane i Rijeke zadužene su Slovenske željeznice. Slovenski novinari su informirali nadležne s iskustvom čitateljice i postavili nekoliko pitanja o čistoći, klimatizaciji i starosti vlakova na ovoj relaciji. Odgovorili su da su svjesni problema sa starijim vlakovima i da bi voljeli ponuditi bolje opcije. Trenutno na liniji između Ljubljane i Rijeke voze vagoni proizvedeni između 1979. i 1981. godine. “I mi jedva čekamo nove klimatizirane vagone,” dodali su.

Slovenci priznali problem: Planiramo modernizirati vlak od Ljubljane do Rijeke

“Nažalost, na međunarodnoj liniji između Ljubljane i Rijeke još uvijek voze stari vagoni bez klima uređaja. Trenutna situacija u prometu nam ne omogućuje drugu opciju,” naveli su u odgovoru. Također su pojasnili da broj putnika raste, a postojećih linija ne žele ukidati, pa stoga ponestaje vlakova s klima uređajem.

Trenutno je oko petina njihovih vozila bez klima uređaja. Ponuda vlakova prema Rijeci trebala bi se poboljšati tek 2026. i 2027. godine, kada se očekuje dolazak novih klimatiziranih vagona. Javni natječaj je u tijeku, a iduće godine planiraju dobiti 20 novih klimatiziranih garnitura koje će zamijeniti starije vlakove na regionalnim linijama. “Slovenske željeznice posljednjih godina intenzivno ulažu u modernizaciju voznog parka, kupujemo nova vozila i postupno isključujemo iz prometa stara, već istrošena i amortizirana vozila,” pojasnili su iz Slovenskih željeznica.

Čistoća i održavanje vlakova

Na Slovenskim željeznicama su se osvrnuli i na navode o prljavštini u vlaku. Pojasnili su da ne znaju na kojem je vlaku putnica bila, ali da je možda putovala u razdoblju prije dnevnog čišćenja. “Vlakove čistimo više puta dnevno u različitim obimima, uzimajući u obzir vrijeme zadržavanja na postajama. U slučaju izvanredne potrebe za čišćenjem, vlak se čisti i tijekom vožnje,” rekli su.

Vlak između Ljubljane i Rijeke redovito se čisti nakon posljednje večernje vožnje i nakon popodnevnog povratka iz Rijeke, kako to nalažu radne upute za čišćenje.

Dodali su kako se sva vozila temeljito čiste barem jednom dnevno: peru se podovi, čiste staklene površine, sanitarije te se četkaju sjedala. Jednom mjesečno vozila se temeljito čiste izvana i iznutra, usisavaju se sjedala i po potrebi kemijski čiste. Kemijsko čišćenje inače se provodi najmanje jednom godišnje.

Škripanje kočnica

Na Slovenskim željeznicama kažu da jako škripanje kočnica ne znači kvar i nije opasno: “Zvuk kočenja uzrokovan je korištenjem kočnih umetaka od lijevanog željeza kod ovih voznih sredstava i to je normalna pojava.”

Dodali su kako se svi putnički vlakovi prije svake vožnje pažljivo tehnički pregledavaju, uključujući i ispitivanje kočnica. Održavanje putničkih vagona provodi se prema Uputama za održavanje željezničkih vozila.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here