Home Food & Travel Srpski portal o kvarnerskim vinima: Kvarner je prava riznica autohtonih sorti

Srpski portal o kvarnerskim vinima: Kvarner je prava riznica autohtonih sorti

1282
0

Ako ovog ljeta želite pravu vinsku avanturu, onda bi Kvarner mogao biti vaše odredište. Ova mala vinska regija u susjedstvu Istre ima tek desetak vinarija koje proizvode vina za tržište, ali predstavlja pravu riznicu autohtonih sorti, piše vino.rs

Kvarner se nalazi u sjeverozapadnom dijelu Jadranskog mora i obuhvaća Opatiju i okolna mjesta na sjeveru te duž obale preko Rijeke sve do Novog Vinodolskog na jugu. U zaleđu je Gorski kotar, a tu su i četiri velika otoka Krk, Cres, Lošinj i Rab, te nekoliko manjih Susak, Ilovik, Sv. Grgur, Plavnik i Unije. Ekološki čisto područje bogate kulturno-povijesne baštine u kojem je vinova loza prisutna od davnina.

Vinska priča Kvarnera danas se proteže kao munja, a za to je zaslužna vrlo agilna udruga Kvarner wines koja se maksimalno angažirala u promociji domaćih vina od autohtonih kvarnerskih sorti. A ukupno ih je registrirano 36, od kojih su najpoznatije Žlahtina, Sansigot, Jarbola, Trojščina…

Tu je i popularna vinska manifestacija Wine.Ri koja jednom godišnje osim domaćih vinarija okuplja mnoge iz regije, pa tako i Srbije.

Što se tiče osnovnih podataka, na Kvarneru se nalazi nešto više od 200 hektara vinograda, od čega je čak 150 hektara pod žlahtinom, bijelom sortom koja daje nježna i elegantna vina zavodljivo blagih aroma cvijeća i citrusa, pravo ljetno osvježenje. Najviše se proizvodi u Krku, u Vrbničkom polju, a korijen imena dolazi od staroslavenske riječi žlahten, što znači plemenit.

Sansigot ili sušćan, kako ga još zovu, druga je najzastupljenija sorta na Kvarneru. Potječe s otoka Suska, ali je revitaliziran na Krku. Daje crvena vina laganog do srednjeg tijela, fine nijansirane kompleksnosti s aromama koje upućuju na crne višnje, kupine, ribizle i diskretne cvjetne note.

Sve kvarnerske vinarije godišnje proizvedu oko dva milijuna litara vina, od čega 55.000 butelja pjenušavih, što ovu regiju čini trećom po veličini u Hrvatskoj.

Zato smo za vas pripremili ovaj mali vodič kroz vinarije Kvarnera koji će svakom ljubitelju vina pružiti nezaboravan boravak u podrumu uz domaće specijalitete, gostoprimstvo i brojne vinske priče bogate tradicije ovoga kraja.

Vinarija Katunar Estate
Anton Katunar jedan je od pionira modernog hrvatskog vinarstva s početka 90-ih godina prošlog stoljeća, a njegov rad u vinariji danas uspješno nastavlja njegov sin Toni. Impozantno zdanje na rubu Vrbničkog polja na Krku krije prostranu kušaonicu i bogat podrum u kojem se nalaze mnoga arhivska vina. Uz njihovu nezaobilaznu žlahtinu Sveta Lucija, koja je ime dobila po crkvici smještenoj uz vinograd, ugodno će vas iznenaditi pjenušci Porin Brut od žlahtine dobivene Charmat metodom, te Porin Rose Extra Brut od plavine dobivene klasična metoda.

Možda se neće svi složiti, ali najzanimljivija vinska priča ove iznimne vinarije krije se u crnim vinima, prije svega u kupaži Kurykta reserva, čiji sortni sastav varira od berbe do berbe, ali u kojoj su domaći sansigot, debejan i kameni su dominantni, a zatim iu sorti Sansigot, te dugo macerirani slahtini bez dodatka sumpora Festivum i Amfora. Naposljetku, u vinariji možete kušati i najsjeverniji plavac mali iz bašćanskog vinogorja za koji je Katunar u prvoj berbi 2017. osvojio respektabilnih 93 boda na Decanteru, a ove godine za berbu 2019. 90 bodova.

Kuća vina Ivan Katunar
Praktično u središtu Vrbnika, ovu boutique vinariju vode otac i sin, oboje Ivan, nastavljajući stogodišnju obiteljsku tradiciju. Iz moderno uređene kušaonice pruža se pogled na zaljev i staru gradsku jezgru, dok vam članovi obitelji prezentiraju svoja vina. U ponudi je čak pet različitih žlahtina, počevši od osvježavajućeg pjenušca Biser Žlahtina koji je pravi izvor sreće u toplim ljetnim danima, do svježe žlahtine odležane u bačvama ili desertnog vina ispod Prošeka Sv. Ivana.

Najnoviji proizvod je dugo macerirano jantarno vino Ambra koje je ove godine osvojilo srebrnu medalju na Deacnterovom ocjenjivanju. Lokalnu vinsku priču zaokružuje karakterističan Sansigot Ivan Katunar, bogat aromama crnog bobičastog voća i slatkih začina koji prate produženu završnicu.

Šipun
Vinar Ivica Dobrinčić, također iz Vrbnika, slovi kao jedan od najagilnijih vinogradara koji su si stavili u zadatak očuvanje i revitalizaciju starih sorti u vinogradima. On je možda i najzaslužniji za ponovno oživljavanje gotovo izumrle sorte sansigot, podrijetlom s obližnjeg otoka Suska, koja je danas, uz žlahtinu, glavni adut Kvarnera u potrazi za vlastitim vinskim identitetom.

U vinariji možete kušati i jedinstveni rosé Trojšćina, od još jedne domaće sorte iz Suška, jedno od najoriginalnijih ružičastih vina u Hrvatskoj, zatim izvrsni pjenušac Maličić od Žlahtine, te strukturnu i moćnu kupažu bordo Kapitul, koja je trenutno možda i najcjenjenije crno vino na Kvarneru.

PZ Vrbnik
Obilazak velikih hala ispunjenih spremnicima Poljoprivredne zadruge Vrbnik, naslijeđenih iz vremena socijalističke Jugoslavije, svojevrsni je izlet u vrijeme kada su krčki vinogradi zauzimali višestruko veće površine. Osnovana 1904. godine, zadruga danas broji 125 članova s ​​oko 80 hektara vinograda.
Njihova svježa Zlatna vrbnička žlahtina po mišljenju mnogih predstavlja upravo ono što ova sorta treba biti, a tu je i pjenušac Valomet Natur Brut dobiven klasičnom metodom od žlahtine koja je sazrijevala u boci na dnu mora! Zanimljivost je i crno vino Namori, kupaža autohtonih sorti brajdica, sansigot, kamenina i debejan.

Gospoja
Danas u Vrbniku robna marka Gospoja objedinjuje modernu vinariju, vrhunski restoran i hotel s bazenom i spa centrom na plaži te farmu i proizvodnju pršuta. Obitelj Toljanić svoju uspješnu priču započela je 1995. godine, a njihova izvrsna svježa žlahtina prije deset godina mogla se kupiti u Srbiji. U suvremenim uvjetima vinarija godišnje preradi više od pola milijuna kilograma grožđa, najviše žlahtine, koja je danas zasigurno među najkvalitetnijima.

Uz pjenušavu žlahtinu dobivenu klasičnom metodom, koja je na Vinitalyju 2019. godine proglašena “najboljim pjenušcem istočne Europe” na ljestvici časopisa The Italian Wine Journal, tu je i nekoliko sasvim domaćih iznenađenja, poput roséa od malo poznata sorta brajdica ili pjenušac od vina nastalog dodavanjem šampanjskog kvasca u pivsku bazu koja fermentira nekoliko mjeseci u boci!

Nada
Jedan od najatraktivnijih restorana na Krku, Nada, nalazi se na samom vrhu starogradske jezgre Vrbnika, odakle se pruža pogled na mali zaljev i kopno s druge strane Krčkog kanala. Vinarija je nastala iz potrebe da restoran ima vlastita vina, sva od domaćih sorti.

Od žlahtine rade izrazito osvježavajući, ali i strukturni pjenušac Soubze Brut, zatim svježe mirno vino Žlahtina Nada, te jantarni Novi Poret, dok se kupaže sorti Debejan, Brajdica, Kamenina i Sansigot pojavljuju u pjenušavo ružičastoj varijanti Draschitza. , zatim kao još ružičasti Sw. Nadalia, te u dvije crvene etikete Za Berdi i Otoczaz. Na vinskoj karti nalaze se i dva desertna vina te njihova domaća travarica komovica i smokovača.

Vino plovanić
Grad Kastav iznad Rijeke dom je vrlo zanimljivih vina vinarije obitelji Plovanić. Tamo možete probati vjerojatno najuzbudljiviju belicu, zemljopisno zaštićeno bijelo vino dobiveno kao poljska kupaža domaćih sorti mejsko, divjaka, jarbola, verdić, koja je zapravo talijanska glera, i malvazije.

No, podrum krije i druga iznenađenja, prije svega pjenušac Plovanić Brut Nature također dobiven od verdića, divaja i jarbola te izvrsnu Amforu 246, sivi pinot koji je macerirao 246 dana u glinenoj amfori i koji je ove godine osvojio srebrnu medalju. u Decanteru.

OPG Ružić
Najmanja vinarija na ovoj vinskoj cesti nalazi se u brdima iznad Rijeke u selu Zvoneće i specifična je po tome što službeno jedina proizvodi vino od sorte jarbola. Riječ je o gotovo izumrloj sorti koju je vinar Franko Ružić počeo revitalizirati 2004. godine, a daje lagana vina izraženih kiselina.

Uz mirno vino Jarbola, poseban dragulj su pjenušci te sorte dobiveni klasičnom metodom Ružić Brut Nature, koji su ujedno i prvi registrirani pjenušci s područja Kastavštine i Liburnije.

Vinska kuća Pavlomir
Iako tragovi o vinogradarstvu u vinodolskom kraju postoje još od prije nove ere, revitalizacija vinogradarstva i vinarstva u tom kraju počinje tek 1994. godine zahvaljujući obitelji Palinkaš koja dolazi iz Slavonije.

Uz nezaobilaznu žlahtinu, tu je još nekoliko vina od internacionalnih sorti, a posebnu pozornost privlače pjenušci 1288, kao kupaža chardonnaya i žlahtine, te San Marino od žlahtine. Tome treba pridodati i atraktivan kušaonički prostor namijenjen većim grupama. |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here