Home Mozaik Stiže nam jedna od najzanimljivijih pomrčina Sunca

Stiže nam jedna od najzanimljivijih pomrčina Sunca

365
0
58de35fe 077a 4baf b386 ba9dd65c1d7c
58de35fe 077a 4baf b386 ba9dd65c1d7c

Pomrčine Sunca predstavljaju jedan od najupečatljivijih prirodnih fenomena koji intrigiraju ljude kroz cijelu povijest. Od drevnih civilizacija do modernih astronoma, pomrčine su uvijek izazivale čuđenje i zanimanje. NASA je naglasila kako su se pomrčine događale i prije nego što su ljudi koracali Zemljom, a arheološki zapisi svjedoče o događajima od prije tisuća godina.

Najstarija zabilježena pomrčina Sunca datira čak 3340 godina prije Krista, što pokazuje da je ovaj nebeski spektakl fascinirao ljude još u prapovijesti. Stari Kinezi, egipatski astronomi, ali i narodi Srednje Amerike poput Maja ostavili su zapise o pomrčinama Sunca, a ovi događaji često su bili obavijeni mistikom i religijskim tumačenjima.

Nadolazeća potpuna pomrčina Sunca, planirana za 8. travnja 2024., izaziva veliko zanimanje širom svijeta. Ovaj spektakl bit će vidljiv iznad Sjeverne Amerike, prelazeći preko Meksika, SAD-a i Kanade. NASA je istaknula da će ovo biti posljednja potpuna pomrčina Sunca vidljiva iz susjednih američkih država sve do 2044. godine, čineći ovaj događaj posebno vrijednim za promatranje.

Potpune pomrčine Sunca pružaju jedinstvenu priliku za promatranje Sunčeve korone, vanjske atmosfere koja je obično skrivena svijetlim licem Sunca. Ovaj događaj bit će još impresivniji jer će se dogoditi tijekom solarnog maksimuma, kada će se Sunčeva korona činiti većom i simetričnijom, stvarajući spektakularan prizor na nebu.

NASA objašnjava da pomrčine Sunca nastaju kada se Sunce, Mjesec i Zemlja djelomično ili potpuno poravnaju. Ovisno o položaju Mjeseca u odnosu na Sunce i Zemlju, možemo svjedočiti potpunim, djelomičnim ili prstenastim pomrčinama. Ovaj ritmički ples nebeskih tijela pruža nam jedinstven pogled na kozmos i podsjeća nas na kompleksnost našeg Sunčevog sustava.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here