Home Mozaik Stiže ‘nježno roditeljstvo’, majka: ‘Nema kazne, oni su glavni’

Stiže ‘nježno roditeljstvo’, majka: ‘Nema kazne, oni su glavni’

421
0

Anna je ispričala o svojim metodama odgoja i poučavanja svoje djece, svakako u suprotnosti sa suvremenim načelima društva na tu temu…

“Oni biraju hoće li ići u školu i što će učiti”: Anna je 34-godišnja majka koja je odabrala TikTok kako bi objasnila prednosti ‘mekšeg’ obrazovanja u usporedbi s društvenim standardima

Majka na TikToku objašnjava ‘nježno roditeljstvo’: jeste li ikada čuli za to? Ona je Anna, ima 34 godine i tri kćeri koje još pohađaju školu, ali “po svojim pravilima”. Ovo je jedno od prvih rješenja za “gentle parenting” (s engleskog), koje prati ovaj trend. Anna smatra da tradicionalni obrazovni sustav nije prikladan za prenošenje pojmova djeci na ispravan način. Proklamira se zagovornicom prve prave nastave za djevojčice, bez koje bi učiteljica malo toga mogla učiniti. Barem po njoj. Anna je “razmazila” djecu metodama koje po mišljenju mnogih roditelja ne bi bile prikladne za postizanje dobrog obrazovanja i osobnog usavršavanja.

Na engleskom je to “gentle parenting”, to je pristup u kojemu je temelj “potpuno odsustvo pojma kazne”, u kojem god to obliku bilo. Djeci se “mora ostaviti sloboda da donose odluke o svojim životima”. Kad se nađu na raskrižju, trebaju odmah razumjeti kamo krenuti. Poznato je da su u toj dobi dihotomije  manje važne od onih s kojima će se naći u adolescenciji, a potom i u odrasloj dobi. Međutim, za Annu bi to već bio jasan znak odgovornosti. Proces koji nije induciran, već se postiže automatski. I tu se javlja prva jabuka razdora među borbenim korisnicima TikTok videa.

Ljubazno roditeljstvo: “Bez kazne”

Prema nekim roditeljima, djecu bi u početku trebalo “ispraviti”, inače “ne bi shvatili da je preskakanje domaće zadaće radi igranja PlayStationa pogrešno i neodgovorno”. Ali Anna je objasnila, analizirajući ključne točke nježnog roditeljstva. “Život bez nagrada i kazni čini veze autentičnijima i iskrenijima”, objašnjava ona. “Ne moramo uvijek biti na oprezu kada imamo posla s drugima, niti postoji potreba za manipulacijom.” 

Umjesto kazne, kada mališani pogriješe, ona bira “određeni tip ponašanja” koji mnogi definiraju kao pasivno, lijeno, bezvoljno. “Jednostavno, ne trebam ništa učiniti, puštam da posljedice njihovih postupaka govore same za sebe, prepričavam ih kako bi bolje razumjeli kako su neki postupci do toga doveli. Zatim objašnjavam kako sam se osjećala zbog njihovog ponašanja.”

Tvrdi da je uskraćivanje djetetu korištenja njegove omiljene konzole ili iPada zapravo mjera koja nema veze s kaznom. “Nije da uvijek želim biti slatka i fina prema njima, ali vjerujem da je jedan od najmoćnijih alata koje imamo za promjenu ponašanja – krivnja, ali ona spontana i prirodna.” U njenom roditeljskom načinu razmišljanja postoji slobodan izbor da se dijete oduševi predmetom koji proučava. Nema nametanja koje diktira školska paradigma, načelo po kojem se trebaju učiti svi predmeti. Ukratko, omogućuje djeci da preskoče neke faze i već se sad usmjere prema određenom izboru sveučilišta, gdje se studijski put pojedinca konačno okreće prema određenom predmetu.

“40% poslova koje će naša djeca raditi još nije izmišljeno, a ipak ih učimo bezvremenskim pojmovima”

To se u Anninoj kući događa već danas, u nekim granicama jer djeca pohađaju javnu školu. Žena smatra da je njezine tri kćeri poštuju i ponašaju se “kao odrasli” upravo zato što su “dobro odgojene” u skladu s tim specifičnim dogmama. Mnogi su se s tim riječima složili, makar i ne u potpunosti, jer izgleda da je Anna previše popustljiva prema djevojkama.

“Idu u školu ako žele.” Misao: “Tako smo navikli kontrolirati djecu. 40% poslova koje će naša djeca raditi još nije izmišljeno, a ipak ih učimo bezvremenskim pojmovima u sterilnim okruženjima samo sa stolovima i stolicama. Kod kuće mogu naučiti što je relevantno i smisleno, razumjeti kako upravljati proračunom, kuhati. Kad putujemo, doživljavamo i čitamo o različitim kulturama i religijama.” A sviđa li se vama pojam ‘nježnog roditeljstva’?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here