Home Vijesti Stiže novi zakon o pušenju, ovo su dvije glavne promjene

Stiže novi zakon o pušenju, ovo su dvije glavne promjene

16
0
pexels pixabay 70088
pexels pixabay 70088

Izmjene Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda donose nove mjere u borbi protiv štetnih navika, s posebnim fokusom na zaštitu mladih. Novi zakon, koji je trenutno u fazi javne rasprave, uvodi ključne zabrane, poput zabrane grijanja duhanskih proizvoda u zatvorenim prostorima i prodaje nikotinskih vrećica maloljetnicima. Međutim, stručnjaci iznose upozorenja da se novi proizvodi ne klasificiraju niti reguliraju proporcionalno njihovoj štetnosti.

Mlađima od 18 godina zabranjeno je prodavati cigarete, električne cigarete, bezdimne duhanske proizvode i biljne proizvode za pušenje, kao i nikotinske proizvode među kojima se nalaze i nikotinske vrećice, popularne među mladima.

Zabrane i nove mjere u zakonodavstvu

Ministar zdravstva Vili Beroš ističe da se u zakonskim izmjenama, koje su u javnoj raspravi do 24. rujna, uvodi i mogućnost privremene zabrane novih štetnih proizvoda koji se stalno pojavljuju na tržištu.

“Poučeni iskustvom s nikotinskim vrećicama koje nisu bile izrijekom navedene u zakonu, željeli smo omogućiti da ministar može privremeno zabraniti prodaju nekih novih proizvoda za koje se dokaže da negativno utječu na zdravlje. Takva privremena zabrana trajala bi do 12 mjeseci”, objasnio je Beroš.

Grijani duhanski proizvodi, koji su posljednjih godina dobili na popularnosti, također su obuhvaćeni novim zakonskim mjerama. Upotreba tih proizvoda u zatvorenim prostorima bit će zabranjena na isti način kao i tradicionalne cigarete. Europska komisija je prepoznala štetnost tih proizvoda, a zabrinutost raste zbog njihovog sve većeg korištenja u zemljama poput Hrvatske, gdje je uporaba porasla za više od 10% u posljednjih nekoliko godina.

Stupi li na snagu novi zakon, u prostorima u kojima je zabranjeno pušenje, osim cigareta, više se neće smjeti koristiti ni grijani duhanski proizvodi.

Ministru zdravstva daju se ovlasti da zabrani nove proizvode, no u komentarima u e-savjetovanju specijalist javnozdravstvene medicine Miodrag Beneš iz Virovitice naveo je kako bi “trebalo uvesti specifična zakonska ograničenja za vape penove, e-nargile (elektronske nargile), elektroničke nikotinske dostavne sustave (ENDS), e-tekućine, duhanske vrećice i bezdimni duhan (snus), duhanske flastere, nargile (vodene lule), nikotinske inhalatore i vape uređaje”.

Iako novi zakon donosi brojne zabrane, neki stručnjaci upozoravaju da klasifikacija i regulacija novih duhanskih i nikotinskih proizvoda nisu dovoljno jasne. Specijalist javnozdravstvene medicine Miodrag Beneš ističe da je potrebno specifično zakonsko ograničenje za proizvode poput vape penova, e-nargila, e-tekućina, nikotinskih vrećica i bezdimnog duhana.

“Škole su pune vapeova i e-cigareta,” upozorio je Beneš u javnoj raspravi, naglašavajući štetnost tih proizvoda koji često ciljaju mlade. Američka Agencija za lijekove i hranu (FDA) klasificirala je duhanske proizvode prema njihovoj štetnosti, pri čemu su cigarete na vrhu popisa, a slijede cigare, e-cigarete, duhan za nargile i drugi proizvodi. Prema Benešu, hrvatski zakon nedostaje slična jasna klasifikacija, što otežava učinkovitu regulaciju.

69 posto učenika kažu da lako mogu nabaviti cigarete

Prema podacima »Istraživanja o uporabi duhana u odrasloj populaciji Republike Hrvatske«, provedenog u razdoblju 2014./2015., puši 31,1 posto stanovništva (27,5 posto su svakodnevni pušači, a 3,6 posto povremeni). Među muškarcima je 35,3 posto pušača (31,8 posto svakodnevnih te 3,5 posto povremenih), dok je među ženama 27,1 posto pušačica (23,4 posto svakodnevnih te 3,7 posto povremenih).

Grijani duhanski proizvodi i ograničenja korištenja

U izmjenama hrvatskog zakona nema slične klasifikacije. U njemu se slijedom europske direktive ponajprije uvodi novi pojam – “grijani duhanski proizvod”, u kojemu se duhan samo zagrijava, ali ne gori.

Novost je i zabrana upotrebe aroma u takvim proizvodima. Naime, u Hrvatskoj je značajno porasla upotreba grijanih duhanskih proizvoda s aromama, a zbog izrazite štetnosti arome su zabranjene EU direktivom.

Kako bi se osigurala provedba novih mjera, sanitarni inspektori dobit će ovlasti za provođenje nadzora, a kazne za nepoštivanje zakona bit će rigorozne. Pravne osobe suočit će se s kaznama između 260 i 2650 eura ako u njihovom objektu bude osoba koja krši zabranu pušenja. Fizičke osobe mogu biti kažnjene kaznama do 130 eura na licu mjesta ako konzumiraju duhanske proizvode u prostoru gdje to nije dopušteno.

Liječnik Miodrag Beneš, specijalist javnozdravstvene medicine, u razgovoru za Hinu iznio je ozbiljna upozorenja o štetnosti e-cigareta, koje se sve češće reklamiraju kao zdravija alternativa tradicionalnim cigaretama. Prema Benešu, duhanska industrija koristi taktiku promoviranja koncepta “smanjenja štete” kako bi privukla nove korisnike, posebice među mladima.

Posebno zabrinjava trend prodaje nikotinskih vrećica, koje se često nalaze na policama trgovina uz žvakaće gume i druge proizvode koje mladi svakodnevno koriste.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here