Home Food & Travel Što konzumirati, a što izbjegavati za zdrav doručak

Što konzumirati, a što izbjegavati za zdrav doručak

397
0
pexels pixabay 236795

Mnoge su namirnice koje se konzumiraju za doručak (poput žitarica) često  ultra-prerađene, iako se reklamiraju kao zdrave. Dr. Tim Spector, britanski epidemiolog, stručnjak za zdravlje crijeva i suosnivač znanstveno-nutricionističke tvrtke ZOE, pronašao je idealnu kombinaciju za zdrav doručak koji konzumira svako jutro. On mu osigurava uravnotežen i blagotvoran obrok za crijeva.

“Prije sam jeo granolu s obranim mlijekom, sokom od naranče i čajem i mislio sam da je to super zdrav doručak”, rekao je Spector za Business Insider. Međutim, otkako je svoj jutarnji obrok zamijenio za onaj koji više odgovara zdravlju crijeva, otkrio je da se osjeća sit “do ručka” i ima konstantnu razinu energije tijekom jutra. Evo primjera za idealan doručak.

Zdjelica “raznolikosti”… i napitak koji treba izbjegavati


Spector sad izbjegava kruh,  granolu i žitarice ujutro, jer su one obično ultra-prerađene i sadrže dodane šećere. Ultraprerađena hrana (UPF) povezana je s brojnim zdravstvenim problemima, uključujući povećani rizik od raka i dijabetesa tipa 2. Liječnik konzumira tri do četiri velike žlice punomasnog grčkog jogurta pomiješanog s oko 150 ml kefira, a obogaćuje ih svježim ili smrznutim bobičastim voćem, orašastim plodovima i sjemenkama. Kao dodatak koristi svoju “staklenku raznolikosti”, praktičnu posudu koju uvijek drži pri ruci, punu orašastih plodova, sjemenki i raznog sušenog voća, koju dodaje jelima i međuobrocima.

A za piće?

Sok od naranče je “jedna od najgorih stvari koje možete konzumirati ujutro”, kaže Spector, a to je zbog visokog udjela šećera. Umjesto toga, svako jutro popije šalicu crne kave, koju opisuje kao “zdravo piće”. „Kava je – kaže liječnik – zaista korisna za crijevnu mikrobiotu i srce“, objašnjava. “A ako je dobro ne podnosite, možete piti onu bez kofeina.”

To je zato što kava sadrži puno vlakana i “obrambenih kemikalija zvanih polifenoli, koji su poput goriva za mikrobiotu”, dodaje. Recenzija iz 2020. objavljena u časopisu Food Frontiers potvrdila je da su polifenoli doista korisni za zdravlje crijeva i pomažu u prevenciji kroničnih bolesti poput dijabetesa, pretilosti i kardiovaskularnih bolesti.

Čak i kava s mlijekom i šećerom ima svoje prednosti, kaže Spector, s obzirom na to da još uvijek omogućuje “dobivanje svih tih korisnih tvari”, ali ipak preporučuje minimiziranje njihovog dodavanja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here