Home Mozaik Što se dogodi tijelu kad popijete kavu na prazan želudac?

Što se dogodi tijelu kad popijete kavu na prazan želudac?

239
0

Kava je jedno od najpopularnijih pića na svijetu, ali često je na meti kritika zbog sadržaja kofeina i visokog udjela šećera u mnogim komercijalnim verzijama. Međutim, kava ima dugu povijest u medicini i mnoge potencijalne zdravstvene koristi, uključujući one povezane s gastrointestinalnim traktom. Liječnica Sunana Sohi istaknula je za HuffPost kako kava može pozitivno utjecati na probavu, ali i izazvati određene probleme kod nekih ljudi.

Kako kava utječe na želučanu kiselinu?

Kofein u kavi stimulira proizvodnju hormona gastrina, koji je odgovoran za proizvodnju želučane kiseline. Liječnica Supriya Rao objašnjava da, iako kofein pomaže pokrenuti proces probave, također povećava kiselost u želucu. Fenoli u kavi dodatno doprinose razini kiselosti u crijevima.

Kava ima pH oko pet, dok naša želučana kiselina ima pH oko dva, što čini želučanu kiselinu još kiselijom“, rekla je Rao. Kao rezultat toga, želudac bi trebao biti u stanju podnijeti kiselost izazvanu ispijanjem kave, ali problemi nastaju ako jednjak nije sposoban izdržati tu razinu kiselosti.

Individualni pristup konzumaciji kave

Liječnica Sohi naglašava da reakcija na kavu ovisi o individualnim karakteristikama pacijenta. “Sve što jedete izaziva proizvodnju želučane kiseline. Ako se osjećate naduto ili imate bol u gornjem dijelu trbuha i mučninu nakon što popijete kavu na prazan želudac, to vjerojatno znači da imate problem s tim”, rekla je Sohi.

Rao dodaje da problem nije nužno prevelika kiselost, već je više do toga da jednjak ne može izdržati oštećenja uzrokovana kiselinom.

Kako smanjiti negativne učinke kave na probavni sustav?

  1. Izbjegavajte kavu na prazan želudac: Ispijanje kave na prazan želudac povećava proizvodnju želučane kiseline, što može izazvati nelagodu kod nekih ljudi.
  2. Kombinirajte kavu s hranom: Uživanje u kavi uz neku hranu može pomoći u smanjenju pH vrijednosti u želucu. Šalica kave s mlijekom ili cappuccino može biti blaža za vaš želudac nego čista crna kava.
  3. Birajte tamnu kavu: Tamnija kava ima manju kiselost jer proces prženja tamnijih zrna smanjuje njihovu kiselost.
  4. Razmislite o alternativama: Zeleni i crni čaj također imaju puno prednosti. Sadrže manje kofeina i imaju manju kiselost, što ih čini pogodnim opcijama za osobe koje imaju osjetljiv želudac.

Iako kava može izazvati probavne smetnje kod nekih ljudi, većina može uživati u njenim prednostima bez problema, posebno ako se pridržava nekoliko jednostavnih savjeta. Važno je razumjeti kako kava utječe na vaš organizam i prilagoditi način konzumacije kako biste smanjili potencijalne negativne učinke. Na taj način možete nastaviti uživati u ovom popularnom napitku i iskoristiti njegove brojne zdravstvene prednosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here