Home Food & Travel Što se krije u konzervi tunjevine?

Što se krije u konzervi tunjevine?

1105
0

Znamo li doista što se nalazi u konzervama tunjevine koje kupujemo? Greenpeace osuđuje nedostatak transparentnosti na etiketama. Ali što se krije iza toga?

Kad otvorimo konzervu tunjevine, jesmo li zaista sigurni što ćemo jesti? Pitanje je to koje je postavila ekološka udruga Greenpeace u svom novom izvještaju Tajne tune. Što se krije u maloj kutiji?” Bavi se problemom konzervirane tune, ili barem onoga što mi vjerujemo da je tuna.

Prema Greenpeaceu, zapravo, prva mana limenki je nedostatak transparentnosti. Nakon što su prošlog ljeta na 173 prodajna mjesta proveli monitoring etiketa preko 2000 konzervi tune, udruga je razjasnila jedno: potrošači znaju malo ili nimalo o tome što će kupiti (i pojesti).

Napravite test. Otvorite smočnicu i pokušajte pročitati što piše na kutiji. Mi smo to učinili. U konzervi tunjevine u maslinovom ulju, osim sastojaka (tuna, maslinovo ulje i sol) ne nalazimo ništa drugo. Čak i na prirodnoj tuni nalazimo sastojke (tuna, voda, sol, ekstrakt kvasca) ali ništa drugo.

Ne spominju se tehnike ribolova

A evo i podataka Greenpeacea. U polovici ispitanih slučajeva apsolutno ne znamo koju smo vrstu tune kupili, a samo 7 posto konzervi označava njezino podrijetlo. Apsolutna tišina o korištenoj tehnici ribolova prisutna je u u 97 posto ispitanih limenki.

Riomare nikada ne navodi područje i način ribolova. Sumnja ekologa u potonjem slučaju je da tvrtka želi sakriti činjenicu da koristi metode održivog ribolova u samo 45 posto svojih proizvoda.

Izlov tune je trenutno iscrpljen, neselektivan i vrlo često nezakonit, do te mjere da ugrožava morski ekosustav. Dovoljno je reći da je pet od osam vrsta tuna od komercijalnog interesa ugroženo, uključujući žutoperaju tunu, koja se najviše konzumira.

Zanima li vas tehnika kojom se tuna najčešće lovi? S destruktivnim metodama kao što su parangali, plivarice s FAD-om, koje svake godine uzrokuju smrt tisuća mladih tuna, kornjača, morskih pasa i manta. Greenpeaceov video koji dokumentira destruktivne posljedice FAD ribolova je značajan. Snimku je snimio zviždač industrije tune na korejskom ribarskom brodu u Tihom oceanu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here