Home Mozaik Strašna istina o leševima Titanica: Pravi razlog smrti putnika i zašto ljudski...

Strašna istina o leševima Titanica: Pravi razlog smrti putnika i zašto ljudski ostaci nikada nisu pronađeni

267
0
Titanic2

Britanski putnički brod bio je simbol luksuza i napretka svog vremena. Njegovo prvo i jedino putovanje iz Southamptona do New Yorka ostalo je u povijesti kao jedna od najvećih pomorskih tragedija. Sudbina Titanica postala je inspiracija za snimanje filma Jamesa Camerona.

Tehničke specifikacije Titanica i luksuzne pogodnosti

Dizajniran kao najluksuzniji i najsigurniji brod svog vremena, Titanic je imao impresivne dimenzije – dužinu od 269 metara i širinu od 28 metara, te bruto tonažu od 46.328 tona. Brod je imao devet paluba za putnike i posadu, s mnoštvom luksuznih sadržaja kao što su bazeni, teretane, turske kupelji, knjižnice i elegantni restorani. Kapacitet je bio oko 2435 putnika i 892 člana posade.

Katastrofalni sudar

Titanic je 14. travnja 1912. u 23:40 sati udario u santu leda. Udarac je izazvao veliku štetu, a brod je potonuo za samo dva sata i četrdeset minuta nakon sudara. Nedostatak čamaca za spašavanje, velika brzina unatoč upozorenjima i nepotpuni postupci evakuacije dodatno su pogoršali situaciju. Hladna voda od 2,2 stupnja Celzijusa bila je smrtonosna, s vremenom preživljavanja od samo 15 minuta. U tragediji je život izgubilo 1517 ljudi.

Sudbina tijela žrtava

Prema tajnim telegramima, kapetan spasilačkog broda Mackay-Bennet suočio se s problemom pretrpanosti tijelima. Donijeta je kontroverzna odluka da se tijela putnika trećeg razreda izbace iz broda kako bi se napravilo mjesto za tijela iz prvog i drugog razreda. Od 334 pronađena tijela, više od stotinu je izbačeno u more i nikada nisu ponovno pronađena.

Šokantna otkrića na mjestu nesreće

Pet dana nakon potonuća, brod SS Bremen naišao je na smrznuta tijela koja su plutala na površini. Opisani prizori bili su jezivi, s tijelima koja su nosila prsluke za spašavanje ili grlila svoje voljene, uključujući i kućne ljubimce.

Zašto nema ostataka tijela na olupini?

James Cameron, redatelj filma “Titanic”, spustio se do olupine 33 puta i nikada nije vidio ljudske ostatke, samo obuću i osobne stvari. Znanstvenici vjeruju da su tijela koja su nosila prsluke za spašavanje odnijeli vjetar i valovi daleko u more. Neki povjesničari tvrde da su mnogi bili zarobljeni unutar broda. U dubokom moru, razgradnju tijela usporava manjak kisika i zaštita od morskih struja. No, u slučaju Titanica, visoka razina kisika ubrzala je razgradnju tijela.

Mogući ostaci u neoštećenim dijelovima Titanica

Stručnjaci poput Roberta D. Ballarda smatraju da je moguće da ljudski ostaci leže netaknuti u neistraženim dijelovima broda, duboko unutar trupa. U tim dijelovima, nedostatak kisika mogao je usporiti razgradnju, čuvajući tijela bolje od drugih dijelova broda.

Katastrofa Titanica dovela je do značajnih promjena u međunarodnim pomorskim propisima, uključujući povećanje broja čamaca za spašavanje i uspostavljanje Međunarodnog sporazuma za zaštitu života na moru (SOLAS) 1914. godine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here