Home Vijesti Stručnjaci analizirali zapadni Balkan, tvrde da se Jugoslavija ne bi raspala da...

Stručnjaci analizirali zapadni Balkan, tvrde da se Jugoslavija ne bi raspala da joj je jedan savez na vrijeme priskoči u pomoć

346
0

Raspad Jugoslavije mogao se izbjeći brzom europskom perspektivom, procijenili su stručnjaci za Balkan.

– Raspad Jugoslavije prije 30 godina nije bio neizbježan, njezini su ekonomski i politički problemi bili rješivi, ali za to je zemlji bila potrebna perspektiva brzog pristupanja EU – istaknuto je u internetskoj raspravi Bečkog ekonomskog instituta (WIIW).

Ta je regija, dodali su, sada regija neriješenih problema, a EU će opet malo pridonijeti njihovom rješavanju.

– Jugoslavija je uspjela riješiti svoje probleme – rekao je ekonomist WIIW Vladimir Gligorov.

Sin prvog predsjednika Makedonije Kire Gligorov rekao je da je rješenje trebala biti demokratizacija i da će krivnju prvenstveno pripisati Srbima, ali je također dodao da je svatko imao svoju ulogu u razbijanju Jugoslavije.

– Demokratizacija je, najvjerojatnije, bila ključna – smatra i profesor ekonomije iz Ljubljane Mojmir Mrak.

Rekao je da su građani Jugoslavije 1970-ih živjeli izvan svojih mogućnosti, te da je nakon smrti Josipa Broza Tita ekonomsko okruženje postalo teže.

U drugoj polovici 1980-ih postojala je, ističe, ideja o konfederaciji, ali bilo je nemoguće naći sporazum.

– Ne vjerujem da bi konfederacija bez izgleda za brzi pristup EU riješila problem – uvjeren je Mrak, koji je sudjelovao u pregovorima o pristupanju Slovenije EU.

Gligorov također vjeruje da je Jugoslavija bila u dobroj poziciji da je dala važan doprinos EU.

– Bilo je nezamislivo da bilo koja druga zemlja u socijalističkom svijetu prije Jugoslavije može postati članicom EU-a, ako ne dođe do raspada – naglasio je.

Osnivač kosovskog dnevnika “Koha Ditore” Veton Surroi kritizirao je Srbiju rekavši da je raspad Jugoslavije započeo ne odcjepljenjem Slovenije i Hrvatske, već, kako tvrdi, Srbijom koja je svoj ustav stavila iznad jugoslavenskog jedan.

Danas države zapadnog Balkana nisu samo zemljopisno izolirane i zatvorene, već su taoci neriješenih sukoba.

– Ovo je regija neriješenih sukoba u trokutu Srbije, BiH i Kosova – rekao je Surroi koji je rekao da ne vjeruje da će se u sljedećih deset godina u integraciji regije dogoditi nešto “dramatično”.

Gligorov je također pesimist da EU može riješiti probleme na zapadnom Balkanu.

– Situacija je kaotična. Ako pogledate Srbiju, Bosnu ili Kosovo, vidjet ćete niz problema koji postoje vrlo dugo i nema rješenja na vidiku. EU je pogriješila što nije nagradila zemlje poput Sjeverne Makedonije i Crne Gore za njihov trud – objasnio je.

Gligorov također ističe da je zabluda da se mora riješiti samo “srpski problem” i da će ga ostali riješiti sami.

Bivša šefica hrvatske diplomacije Vesna Pusić ocijenila je da je problem zemalja na Balkanu što se uvijek odlučuju za herojstvo i dramu, umjesto za funkcionalne države i predvidljivost.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here