Home Vijesti Svjetska zdravstvena organizacija traži od Kine više informacija o pojavi novih slučaja...

Svjetska zdravstvena organizacija traži od Kine više informacija o pojavi novih slučaja upale pluća

479
0

Kineski dužnosnici kažu da nisu otkrili nikakve “neuobičajene ili nove bolesti” u zemlji, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija u četvrtak, nakon službenog zahtjeva UN-ove zdravstvene agencije za informacijama o potencijalno zabrinjavajućem porastu respiratornih bolesti i klastera upale pluća u djece .

WHO je citirao neodređena medijska izvješća i globalnu službu za praćenje zaraznih bolesti koji izvješćuju o skupinama nedijagnosticiranih upala pluća kod djece u sjevernoj Kini i službeno je zatražio više detalja od Kine ranije ovog tjedna.

Vanjski znanstvenici rekli su da situacija zahtijeva pažljivo praćenje, ali nisu bili uvjereni da je nedavni porast respiratornih bolesti u Kini signalizirao početak nove globalne epidemije.

Pojava novih sojeva gripe ili drugih virusa koji mogu izazvati pandemije obično počinje s nedijagnosticiranim skupinama respiratornih bolesti. I SARS i COVID-19 prvi su put prijavljeni kao neobični tipovi upale pluća.

WHO je primijetio da su vlasti kineskog Nacionalnog zdravstvenog povjerenstva 13. studenoga izvijestile o porastu respiratornih bolesti, za što su rekli da je posljedica ukidanja ograničenja zbog COVID-19. Druge su zemlje također zabilježile skok u respiratornim bolestima poput respiratornog sincicijalnog virusa ili RSV-a, kada su prestala ograničenja zbog pandemije.

WHO je rekao da su medijska izvješća otprilike tjedan dana kasnije izvijestila o skupinama nedijagnosticirane upale pluća kod djece u sjevernoj Kini.

Agencija UN-a rekla je da je u četvrtak održala telekonferenciju s kineskim zdravstvenim dužnosnicima, tijekom koje su joj dostavljeni podaci koje je tražila. Oni su pokazali porast bolničkih prijema djece zbog bolesti uključujući bakterijske infekcije, RSV, viruse gripe i prehlade od listopada.

“Kineske zdravstvene vlasti nisu prijavile nikakve promjene u prezentaciji bolesti”, rekao je WHO. Dodaje se da su kineski dužnosnici rekli da nagli porast pacijenata nije preopteretio bolnice u zemlji.

Dr. Paul Hunter, profesor medicine na britanskom Sveučilištu East Anglia, sumnja da je val infekcija izazvan novom bolešću.

“Da je to (nova bolest), očekivao bih da ću vidjeti mnogo više infekcija kod odraslih”, rekao je u izjavi. “Nekoliko infekcija prijavljenih kod odraslih sugerira postojanje imuniteta od prethodne izloženosti.”

Francois Balloux sa Sveučilišnog koledža u Londonu rekao je da Kina vjerojatno prolazi kroz značajan val dječjih infekcija budući da je ovo prva zima otkako su ukinuta ograničenja karantene, što je vjerojatno smanjilo imunitet djece na uobičajene bube.

WHO je rekao da je sjeverna Kina izvijestila o porastu oboljenja sličnih gripi od sredine listopada u usporedbi s prethodne tri godine. Rijetkost je da zdravstvena agencija UN-a javno traži detaljnije informacije od zemalja, jer se takvi zahtjevi obično podnose interno. WHO je rekao da je zatražio dodatne podatke od Kine putem međunarodnog pravnog mehanizma.

Prema internim izvještajima u Kini, izbijanja su preplavila neke bolnice u sjevernoj Kini, uključujući Peking, a zdravstvene vlasti su zatražile od javnosti da djecu s manje teškim simptomima odvedu u klinike i druge ustanove.

Prosječan broj pacijenata na odjelu interne medicine u Pekinškoj dječjoj bolnici premašio je 7000 dnevno, premašujući bolnički kapacitet, objavio je državni Kineski nacionalni radio u online članku ranije ovog tjedna.

Kineska nacionalna zdravstvena komisija, u pisanom upitu i odgovoru koji je na internetu objavila službena novinska agencija Xinhua, predložila je u četvrtak da djeca s blagim simptomima “prvo posjete ustanove primarne zdravstvene zaštite ili pedijatrijske odjele općih bolnica” jer su velike bolnice prepune i dugo se čeka.

WHO je rekao da trenutno ima premalo informacija da bi se ispravno procijenio rizik od ovih prijavljenih slučajeva respiratornih bolesti kod djece. Agencija je ranije bila u zastoju zbog nedostatka suradnje zemalja kada su se pojavili novi virusi – osobito u Kini.

Nakon što je SARS izbio u južnoj Kini 2002., pekinški dužnosnici rekli su liječnicima da sakriju pacijente, a neki su se vozili u kolima hitne pomoći dok su znanstvenici WHO-a bili u posjeti zemlji. To je natjeralo WHO da zaprijeti zatvaranjem svog ureda u Kini.

Gotovo dva desetljeća kasnije, Kina je zastala u dijeljenju kritičnih pojedinosti o koronavirusu s zdravstvenom agencijom UN-a nakon što se novi virus pojavio krajem 2019. WHO je javno pozdravio predanost Kine da zaustavi virus – tjednima prije nego što je počeo izazivati eksplozivne epidemije diljem svijeta.

“Dok WHO traži ove dodatne informacije, preporučujemo da ljudi u Kini slijede mjere za smanjenje rizika od respiratornih bolesti”, rekla je agencija, savjetujući ljudima da se cijepe, izoliraju ako se osjećaju bolesno, nose maske ako je potrebno i dobiju medicinsku skrb po potrebi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here