Home Mozaik Tetovaže postaju prošlost? EU donijela novi pravilnik koji bi mogao zakomplicirati stvari

Tetovaže postaju prošlost? EU donijela novi pravilnik koji bi mogao zakomplicirati stvari

1289
0
https://tattoos.fandom.com/

Proteklih su dana brojne europske novine i internet stranice objavile članke pod naslovima “Zabranjene tetovaže u boji”, “Zbogom tetovaže u boji” ili “EU kaže dosta tetovažama u boji”, koje najavljuju mjeru Europske unije koja će stupiti na snagu početkom 2022. godine koja namjerava ” zabraniti” tetoviranje u boji. Naime, propis je poznat već neko vrijeme i ne zabranjuje korištenje boja tattoo majstora, ali uvodi nove obveze koje bi mogle uzrokovati privremene probleme tom biznisu.

Pravila su određena kako bi se jasnije naznačile tvari koje se mogu koristiti za tetoviranje kože, kako bi se uveo red u područje koje do sada nije regulirano i uz popriličan rizik po zdravlje. Odluku su donijeli krajem 2020. nakon dugog procesa pregleda tvari koje se koriste u bojama za tetovaže, dajući proizvođačima godinu dana za prilagodbu i promjenu vrsta upotrijebljenih pigmenata. Međutim, čini se da je ova faza prilagodbe donekle zaostala.

Zapravo, neki su proizvođači izvijestili o tehničkim poteškoćama u razvoju alternativa i malo je vjerojatno da će moći ponuditi nove proizvode na vrijeme kako bi nova pravila stupila na snagu (iznimke su, međutim, predviđene za boje koje je teško proizvesti bez određene tvari) . Najveće poteškoće bile su vezane uz razvoj alternativa korištenju izopropil alkohola, koji je prisutan u mnogim bojama za tetoviranje.

Neke obojene tinte stoga možda neće biti dostupne neko vrijeme, što je potaknulo profesionalce u industriji da protestiraju i pokrenu peticije u nekoliko zemalja. Bilo kakve nedostatke, koje je teško procijeniti, u svakom slučaju treba otkloniti, jer se proizvodi zamjenjuju novim verzijama, kompatibilnim s vremenom ažuriranja sustava.

Oni koji se odluče na tetoviranje obično paze da se tattoo umjetnik pridržava higijenskih pravila, koristeći sterilne rukavice i alat, dok rijetko vode računa o sastavu i vrsti tvari koju će ubrizgati pod kožu. Za razliku od kozmetike, za koju već neko vrijeme vrijede prilično stroga pravila, tinte za tetovaže do sada su ostale u sivoj zoni unatoč korištenju ubrizgavanjem u duboke slojeve kože, potencijalno s puno većim rizikom od onih povezanih s korištenjem šminke, kreme. i boja za kosu.

Kako bi pokušao uvesti red u ovaj sektor, 2003. i 2008. ured ministara Vijeća Europe (ne brkati s institucijama Europske unije) donio je dvije neobvezujuće rezolucije koje su sadržavale naznake o sastavu proizvodi koji će se koristiti za tetovaže, uključujući popis tvari koje se ne smiju koristiti ili koristiti u vrlo niskim koncentracijama. Rezolucije su provele neke europske države kako bi izradile nacionalne zakone koji reguliraju sektor.

S obzirom na različitu situaciju među državama članicama i konkretne rizike povezane s upotrebom određenih tvari u bojama za tetovaže, Europska komisija je 2015. godine naručila od Europske agencije za kemikalije (ECHA) da provede znanstveni i tehnički pregled situacije, ocjenjujući vrste upotrijebljenih tinti i treba li preporučiti uvođenje ograničenja njihove uporabe iz zdravstvenih sigurnosnih razloga.

Svrha inicijative također je bila povezana s mogućnošću uključivanja tvari koje se koriste za tetovaže u REACH (Uredba 1907/2006), najvažniji skup pravila za korištenje kemikalija u Europskoj uniji, postupno integriran i ažuriran novim prilozima . Općenito, svaka tvar sadržana u REACH-u mora biti podvrgnuta zajedničkom tretmanu od strane država članica, na temelju naznaka ECHA-e.

Rad stotina stručnjaka iz ECHA-e trajao je gotovo pet godina da pregledaju korištene tinte i sadržane tvari, uz daljnju analizu dostupnih istraživanja o bilo kakvim učincima na naše tijelo.

Neke komponente koje tintama daju boju mogle bi uzrokovati kožne reakcije, od blagih i prolaznih do težih. Na primjer, poznato je da neke tvari povećavaju rizik od razvoja određenih oblika raka ili da su otrovne za reprodukciju (uzrokujući štetne učinke na spolnu funkciju i plodnost, na primjer, ili u fazi razvoja kod najmlađih).

ECHA je napravila nekoliko procjena na temelju vrsta tvari u tintama, na primjer razlikuju one s već poznatim toksičnim i kancerogenim učincima od onih o kojima je moguće toksičnosti još uvijek malo podataka. Zatim je uzeo u obzir vrijeme ekspozicije s brojnim varijablama vezanim uz veličinu dizajna i način na koji je nanesena na kožu.

Polazeći od ovih scenarija, Agencija je razvila pristupe koje će preporučiti Europskoj komisiji, koja je ograničenja usvojila krajem 2020. nakon konzultacija sa državama članicama. Pravila stoga nisu nova kako su ih opisivali u nekim novinama: već su neko vrijeme bila odobrena i jednostavno će u potpunosti stupiti na snagu početkom 2022. godine.

Europska pravila za tetovaže, koja se odnose i na trajni make-up, na kraju ovog procesa odlučila su prije svega utvrditi da, ako se tvar ne može koristiti u kozmetici, onda se ne može koristiti ni u tintama za tetoviranje. Pravila uređuju da se moraju izbjegavati kancerogene i otrovne tvari, dok se za one za koje nema dovoljno podataka za utvrđivanje praga očekuje vrlo niska količina od 0,1 posto (u gotovim proizvodima).

Procjenjuje se da ova pravila zabranjuju ili strogo ograničavaju korištenje više od 4 tisuće supstanci. No, postoje iznimke:

Plavi pigment, Pigment Blue 15: 3 i zeleni pigment, Pigment Green 7, za koje su Komisija i države članice dogovorile više vremena, do 4. siječnja 2023., jer trenutno nemaju učinkovite zamjene, a široko se koriste, direktna zabrana bi tattoo majstore dovela u velike poteškoće.

Ukratko, pravila ne zabranjuju tetovaže u boji, već traže da se boje izrađuju ograničavanjem upotrebe tvari opasnih po zdravlje i uvode jasnija pravila, kako bi se zaštitili i tattoo majstori i oni koji se žele tetovirati. Cilj mjere, nakon što se prijeđe prva moguća faza prilagodbe, je doprinijeti tome da ljudi koji se žele tetovirati budu svjesniji rizika povezanih ne samo sa samom praksom, već i sa supstancama koje primaju. Proizvodi će morati biti u skladu s novim oznakama i jasnije imati neke detalje na etiketi.

Kao i kod brojnih drugih izbora vezanih uz tvari koje su opasne po zdravlje, smjernice ne isključuju u potpunosti rizik koji bi u ovome slučaju bio jednak nuli samo kada bi se tetovaže zabranile, ali pokušavaju pronaći kompromis. (Il post)

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here