Home Vijesti Tragično otkriće lešine kita dugačkog 13 metara u Jadranskom moru

Tragično otkriće lešine kita dugačkog 13 metara u Jadranskom moru

163
0
Kit

Danas ujutro je pronađena lešina kita perajara (Balaenoptera physalus) dužine 13 metara i širine 2,60 metara ispod pontona u Porto San Rocco u Muggiji (hr. Milje). Potapanje je primijetio podvodni operater Stefano Apostoli, koji je odmah poslao video snimke koje prikazuju cijelu dužinu lešine kita.

Istraživači su brzo stigli na mjesto događaja i analizirali slike, otkrivajući detalje koji će se dodatno istražiti tijekom obdukcije. Preliminarni podaci sugeriraju da je kit preminuo prije manje od sedam dana i da mu nedostaju prsne peraje, koje su vidljive na dnu ispod tijela.

Planirano izvlačenje lešine kita i daljnji koraci

U sljedećim satima slijedit će nove ronilačke misije kako bi se utvrdili ovi detalji, ali i kako bi se planirao način izvlačenja velike lešine radi obavljanja obdukcije. To je standardna procedura za istraživanje morskih sisavaca na obali. Istraživači su u kontaktu s veterinarima iz CERT-a (Cetacean Strandings Emergency Response Team) sa Sveučilišta u Padovi, koji će biti prisutni čim se utvrdi način premještanja životinje na obalu. Također su na licu mjesta prisutni veterinari iz regije Furlanija Julijska krajina – Friuli Venezia Giulia.

Ova vijest je mnoge teško pogodila, posebice jer kit perajar – ako se potvrdi da je riječ o ovoj vrsti – nije viđena u Tršćanskom zaljevu već nekoliko godina. Posljednje viđenje u slovenskim vodama bilo je u studenom 2020. Posljednji put u talijanskim vodama – upravo u Muggiji – zabilježena 2014. godine.

Nedavno je stigla vijest o viđenju kita u blizini Novigrada u Dalmaciji, što je izazvalo veliku uzbunu zbog mogućeg prolaska. Danas, nažalost, dolazi tragičan završetak.

Kratki pregled vrste

Kit perajar je drugi najveći sisavac na svijetu, nakon plave balene. Ženke mogu doseći dužinu od 25 metara i težinu od 80 tona. Ovo je jedini kit koji redovito nastanjuje Sredozemlje. Obično doseže dužinu od oko 20 metara. Prema Crvenoj listi IUCN-a, status očuvanja ove vrste je “ugrožen”. Najčešći uzrok smrti u Sredozemlju su sudari s brodovima, osobito u područjima s intenzivnim pomorskim prometom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here