Home Vijesti Turska će do kraja godine blokirati zahtjev Švedske za članstvo u NATO-u

Turska će do kraja godine blokirati zahtjev Švedske za članstvo u NATO-u

435
0

Turska vjerojatno neće odobriti zahtjev Švedske za članstvo u NATO-u prije kraja godine, piše Bloomberg. Male su i šanse da se to dogodi sljedeće godine prije predsjedničkih izbora u Turskoj, kažu izvori.

Prema njima, Švedska nije učinila dovoljno da udovolji zahtjevima Turske. Ankara je tražila da Stockholm prestane podržavati Kurdistansku radničku stranku i izruči njezine članove, kao i da ukine zabranu prodaje oružja Turskoj.

Erdogan treba potporu nacionalista uoči predsjedničkih izbora u lipnju sljedeće godine. Svojim zahtjevima nastoji konsolidirati njihove glasove, kažu izvori Bloomberga.

Stockholm je u rujnu ukinuo zabranu prodaje oružja Turskoj. Ali Erdoganov ključni zahtjev je izručenje više od 70 članova Kurdistanske stranke. Do njihovog izdavanja neće biti dobiven pristanak Ankare na ulazak Švedske i Finske u NATO, upozorio je Erdogan krajem listopada. U kolovozu je Švedska izručila jednog turskog državljanina, a također je obećala da će “pažljivo i brzo odgovoriti na <…> neriješene zahtjeve za izručenje osumnjičenih za terorizam” koji se nalaze na njezinom teritoriju, piše Reuters.

Danas će glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg doletjeti u Tursku, pa se Ankara nada ozbiljnim koracima, posebice Švedske, kažu izvori Bloomberga. Doći će osigurati da svi saveznici što prije odobre ulazak skandinavskih zemalja u uniju. Stoltenberg će se sastati s Erdoganom, ministrom vanjskih poslova Mevlutom Cavusogluom, ministrom obrane Hulusijem Akarom i drugim dužnosnicima.

Članstvo Švedske i Finske u NATO-u sada je u fazi ratifikacije od strane saveznika. 28 od 30 članica bloka već je odobrilo ulazak skandinavskih zemalja u savez: do sada to nisu učinile samo Turska i Mađarska. Istodobno, Mađarska bi mogla odobriti njihov ulazak u Uniju prije kraja godine, napominje Bloomberg.

Švedska i Finska podnijele su zahtjev za članstvo u Sjevernoatlantskom savezu u lipnju ove godine. Turska, koja se isprva protivila ulasku skandinavskih zemalja, povukla je svoje protivljenje nakon potpisivanja trojnog memoranduma. U njemu se Turska obvezala poduprijeti težnje Stockholma i Helsinkija za članstvo u NATO-u, a skandinavske zemlje ispuniti niz uvjeta Ankare. Kao rezultat toga, početkom srpnja 30 zemalja članica Sjevernoatlantskog saveza potpisalo je protokol o pristupanju Finske i Švedske NATO-u. Međutim, dok se ugovor ne ratificira, one neće postati punopravne članice Unije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here