Home Sport UEFA pokrenula postupak protiv HNS-a zbog ustaških pjesama u Osijeku

UEFA pokrenula postupak protiv HNS-a zbog ustaških pjesama u Osijeku

401
0

Europska nogometna organizacija UEFA pokrenula je disciplinski postupak protiv Hrvatskog nogometnog saveza nakon utakmice Europskih kvalifikacija između Hrvatske i Turske koja je odigrana na stadionu Opus Arena u Osijeku, prema izvješću HNS-a. Razlog za pokretanje disciplinskog postupka bilo je korištenje pirotehničkih sredstava od strane hrvatskih navijača u 62. i 78. minuti utakmice, kako je navedeno u izvještaju delegata utakmice.

Dodatno, nakon izvještaja nevladine organizacije FARE (Football Against Racism in Europe), pokrenut je i disciplinski postupak zbog incidenata vezanih uz rasizam i diskriminaciju. Iako FARE nije imao promatrača na utakmici u Osijeku, organizacija je zaprimila vanjski izvještaj o incidentima, koji je bio potkrijepljen izvještajima iz hrvatskih medija o pjevanju ustaške pjesme i izricanju rasističkih povika od strane dijela hrvatskih navijača.

Podsjetimo, Hrvatska je na toj utakmici na Opus Areni izgubila od Turske rezultatom 1:0 u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo. Tijekom prvog poluvremena utakmice na osječkom stadionu, grupa navijača je pjevala stihove ustaške budnice, što je bio jedan od incidenata.

Kao posljedica tih disciplinskih postupaka, UEFA je izrekla kaznu hrvatskoj reprezentaciji, uključujući novčanu kaznu od 10 tisuća eura, oduzimanje tisuću mjesta za gledatelje na budućoj utakmici s Turskom, te dvogodišnju kušnju kao odgovor na pojavljivanje ustaške zastave na prethodnoj domaćoj kvalifikacijskoj utakmici s Latvijom na stadionu Rujevica.

U 90. minuti su s tribina, ogorčeni time što je engleski sudac Anthony Taylor na intervenciju VAR-a poništio penal dosuđen Hrvatskoj, skandirali ‘cigani, cigani’. Zbog upravo takvog skandiranja na završnici Lige nacija, Hrvatska je uvjetno kažnjena zatvaranjem stadiona.

S obzirom na to da su navijači Hrvatske sada ponovili nedjelo, izvjesno je da bi HNS mogao biti kažnjen tako da Hrvatska iduću domaću utakmicu igra pred praznim tribinama. Tako bi Hrvatska u zadnjem kolu kvalifikacija, 21. studenog protiv Armenije na Maksimiru, za izravan plasman na Euro mogla igrati bez navijača.