Home Mozaik “Upomoć, moje dijete ne spava!” Evo savjeta kako riješiti problem

“Upomoć, moje dijete ne spava!” Evo savjeta kako riješiti problem

353
0
pexels pixabay 2133
pexels pixabay 2133

«Zašto se moja beba probudi čim ju stavim u krevetić?». Brojni su novopečeni roditelji koji si svakodnevno postavljaju ovo pitanje, umorni nakon mjeseci čestih buđenja i noći u kojima djeca kao da uopće ne žele spavati. Ipak, miran san od prvih dana života ne može i ne smije biti fatamorgana: zna to Elena Biondi, neonatalna dadilja stručnjakinja za spavanje dojenčadi, koja nudi konzultacije i tečajeve, ali i savjete putem svog Instagram profila @elena_the_nanny. Ima više od 130 tisuća pratitelja.

„Bilo je vrijeme kada se vjerovalo da djeca ne spavaju do svoje treće godine: bilo je sretnih roditelja i onih koji bi se morali žrtvovati za mnoge neprospavane noći, ali to nije tako. Problemi sa spavanjem nisu nerješivi”, objašnjava Elena u knjižari uz “Savjete dadilje za spavanje” (Fabbri Editori, euro 15), priručnik posvećen novorođenčadi od 0 do 4 mjeseca.

Temelj mirnog sna

“U prvim mjesecima roditelji su često jako  umorni, osjećaju se sami, osjećaju se tjeskobno, a ne znaju da umjesto toga mogu poboljšati san svog djeteta, a posljedično tome i san mame i tate. Uz podršku konzultanata, zahvaljujući novim informacijama i pomnom promatranju ponašanja djeteta, roditelji mogu zajedno s novorođenčetom stvoriti put k dobrom spavanju. Jer temelji mirnog sna odrasle osobe grade se od djetinjstva“, dodaje Biondi, podsjećajući da na spavanje utječu mnogi čimbenici, od genetske komponente do roditeljskih emocija, od patologije poput refluksa do okoline u kojoj se dijete odmara.

«Mnogi podražaji mogu ometati, mogu postojati varijacije povezane s novim vještinama kao što je poduzimanje prvih koraka, ali hiper-fragmentirano spavanje – s više od 5 noćnih buđenja nakon 6 mjeseci – zahtijeva intervenciju. Informirani roditelj može pratiti svoje dijete u evoluciji odnosa prema snu jednostavnim mjerama opreza“, polazeći i od temeljnih pojmova higijene spavanja. Otuda i važnost prepoznavanja okruženja posvećenog spavanju, koje svojom repetitivnošću omogućuje djetetu da prepozna vrijeme spavanja: «Krevetić mora biti prazan, bez branika. Ako želite ostaviti komad odjeće ili plišanu životinju s majčinim mirisom, potrebno ga je skinuti prije spavanja.

Temperatura sobe

Suprotno onome što se mislilo u prošlosti, soba mora biti hladna, između 20 i 22 stupnja: zato preporučujem da ne pokrivate kolica ljeti. Čak i tama može biti saveznik, kao i odsutnost zvukova: ali nemojmo zaboraviti djetetov karakter, zbog čega je promatranje od temeljne važnosti.” I suradnja mame i tate: „Izmjena roditeljskih figura tijekom faze uspavljivanja je temeljna, više od mnogih tehnika i strategija“, kaže Elena, koja nas podsjeća da je cilj uvijek psihofizička dobrobit mališana.

Savjeti i mjere opreza koji vrijede u razdoblju ljetnih praznika: «Svi od malena imamo biološki sat: možda postoje iznimke na dane pred putovanje, ali dijete koje se rano budi, rano će se probuditi i na odmoru, čak i nakon što ste otišli na spavanje  kasnije nego inače.

Eksperimentiramo s izlascima, u hladnijim trenucima kao što su rano ujutro i navečer: bilježimo reakciju na vanjske podražaje, pokušavamo shvatiti zaspi li mališan u različitim okruženjima, promatramo količinu i kvalitetu mirnog sna, izbjegavajući dugotrajno spavanje na autosjedalicama i sjedalicama za dojenčad. I nemojmo se uplašiti ako preskoči dnevni odmor ili se još jednom probudi, bitno je da je dobro!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here