Home Vijesti Uskrsnuće Austro-Ugarske: Diže li se dvojna monarhija iz groba?

Uskrsnuće Austro-Ugarske: Diže li se dvojna monarhija iz groba?

1197
1

Dok Orban ‘koči’ 50 milijardi eura pomoći Ukrajini, kao i raspravu o pristupanju te zemlje Eurpskoj uniji, Beč koristi situaciju da iza kulisa progura svoje prioritete usprkos hitnosti na istoku Europe, tvrde kritičari

Mađarska i Austrija pjevaju istu pjesmu, priča se u EU krugovima u Bruxellesu. Dok Victor Orban “koči” 50 milijardi eura pomoći Ukrajini, kao i raspravu o pristupanju te zemlje Eurpskoj uniji, Beč koristi situaciju da iza kulisa progura svoje prioritete usprkos hitnosti na istoku Europe, tvrde kritičari Austrije.

“Ovo je klasično austrijsko ponašanje”, rekao je jedan diplomat EU-a za Politico u članku “Glasine o uskrsnuću Austro-Ugarske”. S obzirom na to da je inzistirao da bude anoniman, dopustio si je malo slobode u govoru: “Nemojte se zavarati: ovo je dvojna monarhija koja se diže iz groba.”

Austrijski ugled k tome je pogoršan zbog višegodišnje blokade pristupanja Bugarske i Rumunjske u Schengenski prostor, što Mađarskoj nije smetalo. Mogućnost dosluha između dvije susjedne zemlje začuđuje, pa čak i zastrašuje, zbog toga što je Austrija tradicionalno bila članica zapadno-europskog krila i ipak se uglavnom moglo računati da će poduprijeti liberalni konsenzus. Uz to, kako je austrijsko gospodarstvo tri puta veće od mađarskog, to joj daje veću moć.

Dužnosnici Europske unije često austrijskim kolegama pripisuju oholost bez napora, a tu je i stereotip o Beču opsjednutom “carskom i kraljevskom” sjaju Habsburškog carstva. U austrijskoj vladi se pak zgražaju nad usporedbom s mađarskim vođom kojeg smatraju autoritarnim, barem privatno.

“Tražimo dogovor s Orbanom jer nam je susjed, ali to ne znači da uživamo u tome”, rekao je austrijski dužnosnik s velikim poslovima u Budimpešti.

Da između dviju zemalja ne postoji pravo prijateljstvo svjedoče i napetosti vezane uz migracije.

A kritike koje se ovih dana vrte oko Austrije zapravo imaju veze sa Zapadnim Balkanom. Naime, Austrija želi da Bosna i Hercegovina, s kojom ima dugogodišnje gospodarske i političke veze, također bude uključena, ako EU otvori pristupne pregovore s Ukrajinom.

Austrijska ministrica za Europu Karoline Edtstadler tvrdi da je pristupanje zemlje “geopolitička nužnost”.

EU je proglasio BiH kandidatkinjom za članstvo u EU krajem 2022., ali je Komisija utvrdila da Bosna mora riješiti navodno nazadovanje po pitanju vladavine prava prije započinjanja pregovora o punopravnom članstvu. S obzirom na to da je pridruživanje Ukrajine na dnevnom redu ovotjednog summita EU-a, Austrija iskorištava priliku da se založi za BiH.

Jedini plan Austrije, rekao je dužnosnik, bio je tiho pričvrstiti Bosnu “na zadnji dio vlaka”. S obzirom na to da nemaju stvarnu namjeru stati na put pridružavanja Ukrajine, valjda zasad nema ni utemljenog straha od dizanja iz groba stare monarhije.

1 COMMENT

  1. Hrvatska i Herceg-Bosna zajedno u EU bez ostatka BiH.
    Vojvodina također da za razliku od Srbije.
    U svakom slučaju što skorije ozakonjenje faktično odavno postojećeg jedinstvenog Hrvatskoga Entiteta u aktualnoj BiH

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here