Home Kolumne VIDEO Ovaj čovjek je zaslužan za očuvanje riječke povijesne i kulturne baštine,...

VIDEO Ovaj čovjek je zaslužan za očuvanje riječke povijesne i kulturne baštine, a nema ulicu u Rijeci

2220
1

Johann Vajkard Valvasor, slovenski zemljopisac i povjesničar, ostavio je zanimljiva svjedočanstva o Rijeci u drugoj polovici 17. stoljeća

U svojemu opisu Rijeke, Valvasor navodi kako se “u tom gradu dobro i lijepo živi, jer se tu sve što se tiče hrane i pića može vrlo jeftino dobiti”. Međutim, “taj grad ima samo četiri tisuće zlatnika godišnjeg dohotka” koji se ostvaruje uglavnom od zarade na vinu i trgovini ribom. Valvasor piše da je Rijeka stekla “privilegij i sloboštinu da u gradu ne smije trgovati ni jedan stranac, ma odakle on bio, već je to dopušteno samo domorocima i građanima”.

Johann Vajkard Valvasor opisao je Rijeku i susjedni Trsat gotovo žurnalistički. Njegova je priča zanimljiva i danas, jer je zapisao neke običaje koji nam oslikavaju duh vremena bolje od kakve suhoparne znanstvene studije. Primjerice, on donosi prilog o “neobičnoj procesiji” koja je u posne dane pred Uskrs tradicionalno išla od kastavske crkve sv. Jelene do Gospe Trsatske, zadržavajući su u Zbornoj crkvi Uznesenja Marijina (Kosi toranj). Nakon procesije, piše Valvasor, Kastavci polaze u riječku Gradsku vijećnicu “gdje im gradska gospoda daju lagvić vina i svakome po jedan kruh i salatu. Kad su tako jeli i pili, mnogi od njih zamažu sve prostirače u Vijećnici, pa i sagove po zidovima. Neki su od njih tako pristojni da u njih brišu ruke uprljane od salate s uljem i octom. Premda im je Gradsko vijeće na drugom mjestu htjelo dati njihovo jelo i pilo, taj je surovi puk hitro i nerazborito otrčao u Vijećnicu i nikako se nije htio odvratiti od svoje stare sloboštine”.

Ima ulicu, trg ili štubište u većim istarskim gradovima, ali ne u Rijeci

Iako je Valvasorovo djelo bilo i ostalo neiscrpan izvor podataka bezbrojnim čitateljima i mnogim znanstvenicima, autora je skupo stajalo. Financirajući rad na njemu i tiskarske troškove, zapao je u novčane nevolje te je 1690. prodao svoju bogatu knjižnicu zagrebačkom biskupu Aleksandaru Ignaciju Mikuliću (biskup od 1688. do 1694). Bibliotheca Valvasoriana od tada se čuva u knjižnici Zagrebačke nadbiskupije, Metropolitani, danas u sastavu Hrvatskog državnog arhiva.

Potkraj života, Valvasor je 1692. godine morao prodati i svoju kuću u Ljubljani te se preselio u Krško, gdje je i preminuo.

Njegovo djelo, međutim, izdržalo je do dana današnjeg kušnju vremena. Usprkos tome još ni jedna riječka ulica ili trg ne nose ime ovog iznimnog čovjeka koji je svojim djelom obogatio i našu kulturno-povijesnu baštinu. Za usporedbu: Pula, Pazin, Opatija i mnogi drugi gradovi u riječkoj okolici imaju ulice, trgove i stubišta posvećena Valvasoru. (fluminensia.org)

1 COMMENT

  1. Boje se u Rvacku da Kardelj ne vaskrsne pa Valvasaru ne dadu ulicu,jer zna se šta je Kardelj govorio:”Istra in Reka in Weberov( taj je pozicionirao koksaru)Bakar so Slovenia”.Kako je Valvasar Slovenas,male su mogućnosti da zameni poluSlovensa DrugaTita na njegovom sadašnjfm Trgu.To je i Pepca Kardelj znala.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here