Home Mozaik VIDEO: Ovako izgleda eksplozija atomske bombe pod vodom. Snimka je zastrašujuća

VIDEO: Ovako izgleda eksplozija atomske bombe pod vodom. Snimka je zastrašujuća

222
0
1525452 untitled ls
1525452 untitled ls

U ranim jutarnjim satima 16. svibnja 1958. godine, svijet je svjedočio jednom od najimpresivnijih i najzastrašujućih prikaza vojne moći. U blizini koraljnog otoka Enewetak, smještenog usred Pacifika, američka vojska izvela je nuklearni test pod kodnim nazivom “Wahoo”, koji je bio dio opsežnije operacije Hardtack I. Cilj ovog testa bio je proučiti učinke nuklearne eksplozije na površini vode i njen utjecaj na obližnje brodove i podmornice.

Atomska bomba Mark 7

Eksplozija je izazvana aktiviranjem atomske bombe Mark 7, taktičkog nuklearnog oružja od devet kilotona, koje je bilo postavljeno na dubini od 150 metara ispod površine oceana. Ovaj je test bio pažljivo planiran i proveden s ciljem procjene razorne moći atomske bombe u podvodnim uvjetima, što je bio ključni korak u razumijevanju mogućih scenarija nuklearnog sukoba tijekom Hladnog rata.

Nakon detonacije, snimke su zabilježile zastrašujući prizor: mlaz vode, potaknut silinom eksplozije, u samo nekoliko sekundi dosegao je visinu od 260 metara. Ovaj dramatičan prizor, koji je ostao zabilježen na dokumentarnim snimkama, pušten je kasnije u javnost, pružajući svima uvid u užasnu snagu nuklearnog oružja.

Kako bi testirali učinke detonacije na mornarička plovila, američka vojska postavila je tri razarača, podmornicu, model podmornice i trgovački brod u blizini mjesta eksplozije. Iako je bomba detonirana duboko ispod površine Pacifika, njezina snaga bila je dovoljno velika da izazove vidljive posljedice.

Razarač smješten na udaljenosti od 5,4 kilometra izravno je osjetio udarni val koji je snažno protresao brod, dok je trgovački brod, usidren samo 715 metara od epicentra, pretrpio ozbiljna oštećenja trupa i opreme, što je rezultiralo njegovom potpunom imobilizacijom.

Wahoo test nije bio samo demonstracija američke vojne snage, već i ključan dio strategije odvraćanja tijekom Hladnog rata. Ovakvi testovi bili su osmišljeni kako bi se osiguralo da SAD posjeduje znanje i tehnologiju potrebnu za uspješnu obranu u slučaju nuklearnog sukoba. Srećom, Hladni rat nikada nije eskalirao u stvarni nuklearni sukob, no nasljeđe ovih testova ostaje duboko ukorijenjeno u povijesti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here