Home Food & Travel Voda: bolje hladna ili sobne temperature?

Voda: bolje hladna ili sobne temperature?

671
0
pexels pixabay 416528
pexels pixabay 416528

Kad ožednimo, želimo popiti čašu hladne ili ledene vode. Ali riskiramo li nešto za svoje zdravlje? Evo razloga zašto biste trebali preferirati vodu sobne temperature: i ljeti, ali posebno u hladnijim mjesecima.

Važno je da naše tijelo ostane hidrirano tijekom dana: pijenje vode je dobro za vas, a kada temperature porastu može biti i način da se ohladite. Upravo u tim trenucima radije pijemo hladnu vodu, s dodatkom leda ili izvađenu iz hladnjaka.

Ali znate li da bi to moglo biti riskantno? Zapravo, stručnjaci sugeriraju da bi bilo bolje preferirati vodu sobne temperature, osobito tijekom obroka. To ne znači da je zabranjeno piti hladnu vodu, ali bolje ju je konzumirati tijekom dana, izbjegavati je u određeno vrijeme i preferirati svježu umjesto vrlo hladne.

Pijenje hladne vode, naime, moglo bi uzrokovati štetan toplinski šok za tijelo, posebno na razini želuca, i stoga dovesti do usporene probave, oticanja ili, u ozbiljnijim slučajevima, začepljenja. Zbog toga je dobra navika piti vodu sobne temperature.

Prednosti vode na sobnoj temperaturi

Za dnevnu potrošnju vode, koja bi prema stručnjacima za prehranu trebala biti oko dvije litre dnevno, čak i ako količina varira ovisno o specifičnim uvjetima, voda na sobnoj temperaturi donosi razne zdravstvene prednosti.

Primjerice, jako pomaže probavi: za razliku od hladne vode koja smanjuje sposobnost želuca da apsorbira hranjive tvari, voda sobne temperature pospješuje probavni proces, a ima i sposobnost ublažavanja nadraženosti dišnog sustava i umirivanja nadražene sluznice. Voda na sobnoj temperaturi olakšava cirkulaciju tako što pomaže u širenju krvnih žila i time čini krv i procese pročišćavanja tijela učinkovitijima, a vrlo je korisna za smanjenje stresa na živčani sustav održavajući konstantnu unutarnju temperaturu.

Voda sobne temperature izvrsna je za poboljšanje hidratacije tijela, jer kada je prehladno, tijelo mora trošiti energiju za kompenzaciju; dok ako je na normalnoj temperaturi, tijelo je učinkovitije apsorbira.

Kada smijete piti hladnu vodu, a kada je izbjegavati

Činjenica da je poželjno piti vodu sobne temperature, ne znači da je hladna voda potpuno zabranjena: postoje trenuci kada je se može konzumirati, a drugi trenuci kada ju je bolje izbjegavati kako biste izbjegli rizike i nuspojave.

Hladnu vodu apsolutno treba izbjegavati dok jedete ili neposredno nakon jela, tijekom probavne faze. To je zato što se neke namirnice u dodiru s hladnoćom šire i stoga povećavaju volumen želuca, koji zbog toga može nabubriti ili biti bolan. Također pripazite na konzumiranje hladne vode u posebno toplim danima ili nakon fizičkog napora, odnosno u svim onim trenucima koji dovode do povećanja tjelesne temperature. U tom slučaju, hladnoća vode unesene u tijelo mogla bi uzrokovati termalni šok za tijelo, posebno želudac, i stoga u najekstremnijim slučajevima izazvati začepljenje.

Ako zaista ne možete a da ne pijete vodu koja nije sobne temperature, uvijek imajte na umu da je bolja da je svježa nego vrlo hladna i da je pijete u malim gutljajima. Možete je konzumirati tijekom dana, odvojeno od obroka i fizičkih napora ili u trenucima kada vam je posebno vruće.

Čak i hladna voda, zapravo, ima svoje dobrobiti: kada nam je jako vruće, ona može ohladiti našu tjelesnu temperaturu, pod uvjetom da se pije u malim gutljajima s nekoliko minuta pauze.

Hladna voda također je vrlo korisna za mršavljenje: stručnjaci kažu da ubrzava vaš metabolizam i pomaže vam da sagorite oko 70 kalorija više dnevno. Studija je objavljena u Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism čiji je rezultat istaknuo kako pijenje destilirane vode ohlađene na 3°C povećava potrošnju energije za 15 kJ u približno 90 minuta.

Ljeto ili zima: u čemu je razlika?

Pijenje vrlo hladne vode tijekom zimskih mjeseci može biti jednako štetno kao i u ljetnim mjesecima: naše tijelo, naime, radi na održavanju konstantne temperature oko 36°C. Pijenjem vrlo hladne vode, dakle, potrošili bismo više energije za zagrijavanje tijela i održavanje konstantne temperature u odnosu na ljetno razdoblje.

Štoviše, zimi je potrebno obratiti veću pozornost na pravilnu hidrataciju jer se poticaj žeđi, za razliku od vrućih mjeseci, znatno smanjuje: umjesto toga važno je održavati hidrataciju čak i u hladnijim mjesecima kako bi se olakšala cirkulacija i eliminacija toksina, održala ispravna vlažnost i maksimalno povećao transport hranjivih tvari do stanica.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here