Home Najnovije Vrlo rijedak kit s lopatastim zubima pronađen je na obali: nitko ga...

Vrlo rijedak kit s lopatastim zubima pronađen je na obali: nitko ga nikada nije vidio živog

179
0
pexels daniel ross 264888 804181

Oko 5 metara dugačka strvina pronađena je na plaži na Novom Zelandu. Prema riječima stručnjaka, radi se o praktički nepoznatom kitu, čije je postojanje potvrđeno tek zahvaljujući ostacima šest drugih primjeraka pronađenih u posljednja dva stoljeća: mezoplodon iz Traversa

Ogromni primjerak kita,  poznatog kao Traversov kit (Mesoplodon traversii), pronađen je nasukan na obali Novog Zelanda, u blizini Taieri Moutha. Senzacionalno otkriće za znanstvenike koji još uvijek vrlo malo znaju o ovom misterioznom biću čije postojanje potvrđuju tek neki ostaci pronađeni u zadnjih 200 godina, ali kojega nitko nikada nije vidio živog.

Vrlo rijedak kit nasukao se na Novom Zelandu

Ostaci pet metara dugog kita pronađeni su  u blizini ušća rijeke u regiji Otago, na jugoistoku Južnog otoka. Znanstvenici čekaju analizu DNK kako bi potvrdili njegov “identitet”. Ako je to stvarno Traversov kit, to bi bio sedmi primjerak ove vrste ikada pronađen. Od prethodnih šest, sve osim jednog naplavilo je more na obale Novog Zelanda ili njegovih pučinskih otoka. Nije jasno gdje živi, ​​što jede ili kakve su mu navike, a još manje koliko primjeraka postoji.

“Vrsta o kojoj se praktički ništa ne zna”

Stručnjaci za morske sisavce iz novozelandskog Ministarstva zaštite prirode i Nacionalnog muzeja Te Papa identificirali su kita kao mužjaka, što je novozelandskim medijima potvrdio Gabe Davies, voditelj operacija Odjela za zaštitu prirode na obali Otaga:

“Ovi su kitovi jedan od najpogrešnije shvaćene vrste sisavaca modernog doba. Od 1800. dokumentirano je samo šest primjeraka u cijelom svijetu, a samo jedan nije došao s Novog Zelanda.”

Tijelo kita je u hladnjači

Kako je istaknuto u priopćenju Odjela za zaštitu prirode, otkriće je bilo nedavno i omogućit će znanstvenicima seciranje životinje i provođenje raznih analiza. Tijelo kita nalazi se u hladnjači, a uzorci njegove DNK poslani su na Sveučilište Auckland za analizu i potvrdu identifikacije, što bi moglo potrajati mjesecima.

“To je toliko rijetka vrsta da se o njoj praktički ništa ne zna, – naglašavaju stručnjaci. – Ovaj vrlo rijedak kit je nepoznanica, znanstveni razgovori o tome što učiniti trajati duže, jer je to razgovor od međunarodnog značaja”.

Prvi nalazi 1874. godine

Traversov mesoplodon prvi je 1874. godine opisao John Edward Gray. Bilo je to nakon otkrića donje čeljusti i dvaju zuba uzetih s otočja Chatham, s istočne obale Novog Zelanda. Ovaj primjerak, zajedno s ostacima još dvaju primjeraka pronađenih u Novom Zelandu i Čileu, omogućio je znanstvenicima da potvrde postojanje ove vrste. Međutim, zbog rijetkosti otkrivenih primjeraka i nedostatka promatranja živih primjeraka, još uvijek se premalo zna o ovim tajanstvenim divovima mora.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here