Home Mozaik Zašto dječaci čitaju manje, i lošije, od djevojčica?

Zašto dječaci čitaju manje, i lošije, od djevojčica?

413
0

Analiza čitanja i razumijevanja pročitanog mladih britanskih učenika naglašava kako dečki preferiraju tekstove koji su prejednostavni za njihove sposobnosti; i kako su manje pažljivi i manje točni u čitanju od svojih kolegica…

Dječaci čitaju manje od djevojčica, a rade to drugačije. Neke studije koje je provelo Sveučilište Dundee, Škotska, pokazuju da, bez obzira na odabranu književnu vrstu, muška djeca si daju manje vremena za analizu riječi, preskaču cijele dijelove i imaju tendenciju biranja knjiga koje su previše lake za njihove sposobnosti.

Kako prenosi Guardian, iz analiza provedenih na temelju rezultata testova čitanja s razumijevanjem knjige – istraživanje provedeno na zadacima mnogih učenika u dobi od 5 do 18 godina u više od 3000 škola u Velikoj Britaniji – čini se da muška djeca imaju manji postotak ispravnosti u odnosu na svoje kolegice iz razreda.

Mnoga djeca odgovaraju da više vole takozvane “serije” od čitanja romana i kratkih priča. Kad je u pitanju samo čitanje, preferiraju publicistiku, časopise, društvene medije i web stranice. No, prema citiranom istraživanju, čak i kod čitanja ovakvog tipa tekstova, pažnja, točnost i predanost su niži od onih kod djevojaka koje se bave istim tekstom.

Nadalje, prema ovoj studiji, u prvim godinama školovanja djeca imaju tendenciju okušati se u čitanju tekstova koji su teški za njihovu dob, ali unatoč tome postižu visok stupanj uspjeha; dok  vremenom gube interes i zadovoljavaju se stranicama koje su izrazito ispod njihovih mogućnosti.

Moguće rješenje prema Keithu Toppingu, profesoru obrazovnih i društvenih istraživanja na Sveučilištu u Dundeeju, bilo bi usredotočiti se na školske programe koji bi poticali djecu na čitanje putem učitelja i knjižničara spremnih dati ciljane savjete i prijedloge za svakog učenika: čitanje koje budi znatiželju i drži se područja interesa mladog čitatelja, ali koje ga istovremeno tjera na čitanje sve izazovnijih i poticajnijih tekstova. Jedna od mogućnosti također bi mogla biti uvođenje prostora posvećenog osobnom čitanju u razredu unutar rasporeda kurikuluma.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here