Home Vijesti Zašto državna poduzeća često zanemaruju vlastitu imovinu u Rijeci? Donosimo par primjera.

Zašto državna poduzeća često zanemaruju vlastitu imovinu u Rijeci? Donosimo par primjera.

471
0

Građani ovoga grada često negoduju na nered koji vlada. Svoje komentare i upite šalju na aplikaciju Gradsko oko, pišu mailove i zovu službe, objavljuju na društvenim mrežama (grupa Dnevna doza riječkog nereda).

Na isti se način grupa građana s Pećina obratila Mjesnom odboru s upitom kada će se maknuti kiosk koji već više od 10 godina nije u funkciji, a nagrđuje taj dio. Spomenuti kiosk nalazi se pored novoga kružnog toka na Plumbumu, a u njemu su nekad djelovale Plodine. Djelovanjem vremena on je propao, sav je prekriven grafitima i nema više nikakvu funkciju, osim kao spomenik riječkom neredu.

Pored njega je još jedan kiosk u kojem je nekad bila slastičarnica, a zatim pekara. Očito i njega čeka ista sudbina.

Istražili smo tko je vlasnik terena na kojem se nalazi kiosk na Plumbumu i saznali da je riječ o vlasništvu RH, odnosno Hrvatskih cesta. Legitimno je postaviti onda otvoreno pitanje nadležnima u Hrvatskim cestama: ako poslovni prostor u Rijeci na terenu kojim vi upravljate već godinama propada i nagrđuje okolinu, nije li vrijeme da ga uklonite (kao što biste to učinili u ostalim hrvatskim gradovima)? Zašto Rijeka mora biti iznimka i vaše smetlište?

Kada govorimo o državnim poduzećima i njihovim poslovnim prostorima u Rijeci, nije ovo prvi primjer nemara. Što reći o zgradi pošte u Krešimirovoj ulici u Rijeci koju koristi Hrvatska pošta i koja je vjerojatno najneuglednija zgrada u cijeloj Krešimirovoj ulici. Vlasnik poslovnog prostora u Krešimirovoj 7 je Hrvatska pošta, državno poduzeće koje se lani hvalilo da ima novce za povećati plaće 25%. Ako imaju dovoljno novaca za povećanje plaća, imaju li novaca za obnovu ili održavanje fasada vlastitih ureda?

Procijenite sami:

Zlobnici bi rekli da državna poduzeća u pojedinim politički podobnim gradovima redovno ulažu u vlastitu imovinu i hitno reagiraju kad se pojavi neki problem, dok neki gradovi su vječno “na čekanju”.

Naravno, nemar i nezainteresiranost državnih poduzeća nije opravdanje za lokalnu izvršnu vlast, koja također snosi velik dio odgovornost za sadašnje stanje. O tome smo uostalom pisali bezbroj puta, i nastavit ćemo istim tonom i u buduće.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here