Home Food & Travel Zašto nam u restoranu odmah serviraju kruh i vino?

Zašto nam u restoranu odmah serviraju kruh i vino?

667
0

Za američkog neuroznanstvenika Daniela Amena razlog je vrlo jednostavan. a to je način da vas restorani potaknu da više jedete i trošite više novca

Jeste li se ikada zapitali zašto svaki put kad izađete u restoran na ručak ili večeru prvo što vam se servira je kruh? A zašto vas pitaju želite li vino uz jelo? Za američkog neuroznanstvenika Daniela Amena razlog je vrlo jednostavan; to je način  da vas restorani potaknu da više jedete i potrošite više novca.

Objasnio je to u videu na TikToku sa stranice neurolab_ koji je pregledan gotovo 2 milijuna puta, što je izazvalo različite reakcije među korisnicima.

Obrazloženje

“Kada odete u restoran, prvo što naprave je da na stol stave kruh pa vas pitaju  želite li alkohol jer oboje djeluju na prednji režanj”, objasnio je Amen. “I jedno i drugo povećava vjerojatnost da ćete naručiti više i potrošiti više novca u restoranima”, dodao je.

Mozak je podijeljen uzdužnom brazdom na 2 hemisfere, od kojih svaka sadrži 6 zasebnih režnjeva. Frontalni režnjevi su temeljni za planiranje i izvršavanje stečenih i namjernih ponašanja; a također su i mjesto mnogih inhibitornih funkcija.

Što se tiče kruha, Amen je objasnio da je “to investicija od strane restorana jer vam daje skok šećera u krvi koji zatim gura serotonin u vaš mozak i čini vas sretnima.”

Po neuroznanstveniku te dvije namirnice utječu na mozak, posebice na prednji režanj, povećavajući dobro raspoloženje i stoga dovodeći do toga da želite potrošiti više novca.

Kako objašnjava Daily Mail, još jedna nuspojava koju Amen nije spomenuo jest da jedenje kruha može uzrokovati skok šećera u krvi, a zatim i brzi pad, zbog čega se osjećate još gladnije pa naručujete još.

Nadalje, prema novinama, neuroznanstvenik previše pojednostavljuje ulogu serotonina u funkcioniranju mozga. Iako serotonin povezujemo s dobrim osjećajima, on je uključen u mnoge druge vrste tjelesnih funkcija.

Serotonin, naime, regulira raspoloženje i niz bioloških funkcija kao što su san, apetit i seksualnost, ali također sudjeluje u empatiji, kreativnosti, učenju i pamćenju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here