Home Food & Travel Zašto peršin treba postati vaš novi omiljeni sastojak

Zašto peršin treba postati vaš novi omiljeni sastojak

201
0
pexels suzyhazelwood 1746410

Peršin je aromatična biljka bogatih svojstava koja ne smije nedostajati u našem kućnom vrtu. Ali koje su namjene i moguće kontraindikacije ove mirisne i ukusne biljke?

Peršin je tipičan je za mediteranska područja gdje je klima blaga i sunčana. Kod nas se proizvodi i konzumira mnogo peršina, koji se često koristi u našim kuhinjama kako jela bila bogatija i ukusnija, ali i cijenjen kao sastojak umaka, smoothieja ili detox sokova.

Kako bi bio uvijek svjež i pri ruci, nabavite biljku koju možete držati u vrtu ili na balkonu i pustiti da bujno raste uz pridržavanje nekoliko jednostavnih mjera opreza.

1. Svojstva peršina

Peršin je vrlo bogat vitaminima, posebno C, A, K, folnom kiselinom i drugim vitaminima B skupine, ali se također može pohvaliti prisutnošću minerala, uključujući kalij, kalcij i željezo.

Ustanovilo se kako ova aromatična biljka pozitivno djeluje na funkcije jetre što pomaže u pročišćavanju organizma.

Može biti koristan za održavanje niskog šećera u krvi i stoga spriječiti pojavu dijabetesa tipa 2, kao i regulirati krvni tlak.

Također je izvrstan diuretik koji može pomoći u slučaju zadržavanja vode i potaknuti mršavljenje.

Također bogat antioksidativnim tvarima poput flavonoida (kao i sam vitamin C), suprotstavlja se djelovanju slobodnih radikala i ima dobar protuupalni učinak. Peršin je također bogat beta-karotenom (prekursorom vitamina A), antioksidativnom tvari posebno korisnom za zdravlje kože i očiju.

Ako se koristi sirov, može pomoći probavi i smanjiti stvaranje crijevnih plinova, a zahvaljujući prisutnosti željeza može pomoći u borbi protiv stanja blage anemije.

Konačno, umjerena, ali svakodnevna upotreba peršina stimulira i jača imunološki sustav, a pokazao je ga ima i antitumorsko djelovanje.

2. Kako koristiti peršin

Postoji izreka “biti kao peršin” ili biti svugdje. Ova izreka proizlazi iz činjenice da se peršin slaže sa svime i da se u kuhinji koristi na zaista svestran način.

Može se dodati, primjerice, u pripremu salata od riže ili hladne tjestenine ljeti, ali i kao začin za ukusnije krumpire, mrkvu, tikvice ili drugo povrće kuhano na pari. Tu su i oni koji ga uz bosiljak koriste za pripremu domaćeg pesta ili za izradu zelenog umaka možda u kombinaciji s drugim sastojcima poput kapara, maslina, češnjaka, ulja itd.

Također je važan sastojak u pripremi humusa od slanutka i domaćih povrtnih kockica. Preporučamo i da isprobate detox smoothie od peršina, mrkve i jabuke. Peršin u kombinaciji s ostalim sastojcima pomaže tijelu obnoviti energiju i riješiti se nakupljenih toksina.

Važan savjet je da peršin koristite što više sirovog, možda na način da ga dodate jelima na kraju kuhanja. Samo tako će ova aromatična biljka moći sačuvati sva svoja svojstva, a posebno količinu vitamina C koji je termolabilan, odnosno osjetljiv na visoke temperature.

3. Kako čuvati peršin

Ako imate biljku peršina u vrtu ili u povrtnjaku na balkonu, možete sakupljati listove i zamrznuti ih svježe u posebnim posudama ili ih osušiti na način da ih držite na otvorenom nekoliko dana i tek onda stavite u staklenu teglu te čuvate i koristite po potrebi.

Kontraindikacije peršina

Peršin nema većih kontraindikacija ako se koristi redovito bez pretjerivanja.

Umjerena konzumacija preporučuje se samo tijekom trudnoće s obzirom na abortivna svojstva ovog povrća koje potiče kontrakcije maternice te tijekom dojenja. Probleme sigurno ne stvara nekoliko nasjeckanih listova peršina na omiljenim jelima, očito je riječ o velikim dozama ili korištenju biljnog čaja.

Također se ne preporučuje osobama s problemima s bubrezima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here