Home Mozaik Zemlju je prešla druga najjača kozmička zraka ikad otkrivena

Zemlju je prešla druga najjača kozmička zraka ikad otkrivena

318
0

Čestica vrlo visoke energije pogodila je naš planet. Nazvali su ga Amaterasu, ali znanstvenici ne znaju odakle dolazi niti što je točno

Popis svemirskih misterija postaje sve duži: kozmička zraka vrlo visoke energije pogodila je Zemlju – najsnažnija zabilježena u 3 desetljeća i druga po energiji ikada otkrivena – ali ne razumijemo što bi mogao biti izvor niti znamo točno što je. Tim Toshihiro Fujii sa Sveučilišta Osaka Metropolitan opisuje fenomen – nazvan Amaterasu, poput japanske božice Sunca – na stranicama časopisa Science.

Što su kozmičke zrake

Naš planet neprestano prolaze kozmičke zrake. To su visokoenergetske subatomske čestice (često protoni) koje jure svemirom brzinom svjetlosti i mogu potjecati od Sunca kao i drugih galaktičkih i izvangalaktičkih izvora. Kozmičke zrake vrlo visoke energije su one koje prelaze jedan exa-elektronvolt (EeV) – 1018, što je otprilike milijun puta veće od mjerenja koje postižu čestice u najmoćnijim akceleratorima napravljenih od ljudi. Vrlo su rijetke kozmičke zrake koje prelaze 200 EeV: procjenjuje se da po kvadratnom kilometru svakog stoljeća stigne jedna zraka, a vrlo ih je teško otkriti. Do sada su zabilježene samo 4, od kojih je najsnažnija iz 1991. godine (320 EeV). To je bilo toliko zapanjujuće da je dobila nadimak “Oh-My-God” čestica.

Amaterasu

Nakon više od 30 godina od Oh-My-God, Fujiijev tim vjeruje da je zabilježio, zahvaljujući senzorima Telescope Array u Utahu, još jednu ultra-energetičnu kozmičku zraku, nešto manje moćnu (“samo” 244 EeV), ali jednako tajanstvenu. Znanstvenici su je odlučili nazvati Amaterasu, prema japanskoj božici sunca.

Amaterasu je stigla do Zemlje 27. svibnja 2021., no koliko god se znanstvenici trudili, nisu mogli odrediti odakle točno dolazi. Izračuni napravljeni na temelju naših spoznaja o gibanju kozmičkih zraka i njihovim (lošim) interakcijama s magnetskim poljima nebeskih tijela pokazuju da dolazi iz određenog područja svemira u kojem,  nema suštinski ničega, ništa toliko značajno – galaksija, zvjezdana eksplozija, crna rupa – što bi se moglo smatrati izvorom Amaterasua. Čak i uzimajući u obzir moguće izvore izvan primarnog polja istraživanja, istraživači nisu pronašli odgovarajuće podudaranje.

Misterij, dakle, za sada ostaje neriješen. Moguće je, sugeriraju stručnjaci, da su naši modeli o kozmičkim zrakama barem djelomično pogrešni i da stoga Amaterasu dolazi iz područja neba malo drugačijeg od onog koje sugeriraju izračuni. Fascinantna alternativa je da kozmičke zrake vrlo visoke energije potječu od fizikalnih fenomena koji su još uvijek nepoznati i da mogu prijeći mnogo veće udaljenosti nego što danas mislimo da je moguće. Možda još uvijek moramo naučiti gledati dalje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here