Home Vijesti “Žena brine o kući i djeci”: Irska odbila referendum za promjenu ustava

“Žena brine o kući i djeci”: Irska odbila referendum za promjenu ustava

369
0
pexels luciann photography 3566187

Irska je rekla ‘ne’ manje seksističkom ustavu i to vrlo jasno. Vlada je odabrala simboličan datum pozivanja građana na birališta, 8. ožujka. Namjera je bila jasna: na Međunarodni dan prava žena stanovništvo je pozvano na promjenu statusa Ustava. Međutim, vladina taktika nije uspjela. Prijedlozi su “jasno poraženi”, priznao je premijer desnog centra Leo Varadkar. Priopćenje je objavljeno prije kraja prebrojavanja, s obzirom na veliki broj glasova “protiv”.

Odbijanje referenduma značajan je poraz vlasti. Prijedloge su podržale i većinske i oporbene stranke, no atmosfera prethodnih dana već je naslućivala takav rezultat. “Odsutnost pristaša ‘da’ u centru za prebrojavanje u Aura Leisure Centeru u Co Donegalu bila je jasna za sve,” napisao je Stephen Maguire u Letterkennyju, što je kasnije preuzeo Irish Times.

«U glavnoj prostoriji centra za prebrojavanje nije se mogao vidjeti niti jedan član vladajuće stranke među onima koji su podržali glas “za”.

«Lekcija koju treba naučiti – napisao je politički novinar Pat Leahy u irskim novinama – je da ne treba raspisivati ​​referendum ako niste sigurni da je on o nečemu što građani stvarno žele».

Referendumski prijedlozi za promjenu ustava

“Naša je odgovornost bila uvjeriti većinu ljudi da glasaju ‘za’ i očito nismo uspjeli u tome”, rekao je Varadkar.

Cilj dvaju referenduma bio je promijeniti irski Ustav, čineći ga “manje seksističkim”. Prvi je predložio proširenje pojma “obitelji utemeljene na braku”, uključenog u Ustav iz 1937., na svaki oblik “trajne veze” i “suživota između parova ili s djecom”. Prijedlog odbijen sa 67,7% glasova protiv.

Drugi je imao za cilj eliminirati članak koji utvrđuje “skrb u kući” od strane žene kao dužnost i stoga zamijeniti pozivanje na “dužnosti majke u kući” formulacijom koja proširuje koncept pomoći na sve članove obitelj. Ovdje je “ne” pobijedilo sa 74% glasova.

Stop sekularizaciji zemlje

Vlada u katoličkoj Irskoj je pokušala napraviti još jedan korak prema liberalnom sekularizmu. Mnogi su komentatori istaknuli da su ti prijedlozi napravljeni prebrzo.

Ukupan odaziv birača, kojeg premijer Varadkar smatra “respektabilnim”, bio je 44%.

Unatoč ovim postignućima, treba imati na umu da je Irska 2015. postala prva zemlja na svijetu koja je putem glasovanja legalizirala homoseksualne brakove. Tri godine kasnije, 2018., na još jednom referendumu građani su glasali za pobačaj. Do tada je prekid trudnoće bio zabranjen u gotovo svim slučajevima. Jedini razlog za pobačaj bio je ako je život žene bio u opasnosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here