Home Mozaik Znanstvenici uočili ogromnu ‘rupu’ u oceanu, a istina je mnogo jezivija: Priča...

Znanstvenici uočili ogromnu ‘rupu’ u oceanu, a istina je mnogo jezivija: Priča o ovom mjestu ledi krv u žilama (FOTO)

344
0
3856067 20240407 11 43 36window ls
3856067 20240407 11 43 36window ls

Pentagram, otok koji nestaje, kopnena masa samo su neke od pretpostavki koje su gledatelji Google Mapsa imali kada su vidjeli “crnu rupu” na videu.

A usred Pacifika znanstvenici su uočili ogromnu rupu u oceanu koja na prvi pogled izgleda prilično čudno.

Čini se da slika iznad srednjeg Pacifika pokazuje greben koji okružuje crnu rupu, za koju se čini da ponire duboko u Zemlju. Oni koji su vidjeli ovaj prizor na Google Mapsu mislili su da je zamagljen iz razloga nacionalne sigurnosti, sumnjajući da se radi o vojnoj bazi.

Međutim, zapanjujući prizor jednostavno je optička varka. “Rupa” je zapravo gusta šuma stabala pizonije na udaljenom otoku Vostok, 400 milja sjeverozapadno od tropskog raja Tahitija.

Istok je, čini se, jednako lijep, ali i smrtonosan.

Pizonije su poznate i kao ubojice ptica, au njezinim gustim krošnjama zamršene su kosti onih koji su postali žrtve.

Razlog? Njihovo super-ljepljivo sjeme.

Drveće širi svoje sjeme različitim mehanizmima. Mogu koristiti vjetar da ih nose ili potaknuti životinje da ih pojedu i odlože na drugi kraj.

Ali na malom otoku kao što je Vostok, sjeme se zapravo nema kamo proširiti, pa drveću treba “rješenje”. Drveće je razvilo sjeme koje se lijepi za morske ptice koje se gnijezde na udaljenom otoku.

Međutim, sjemenke su toliko ljepljive da se ptice mogu potpuno zapetljati u njih. Sama težina sjemenki može otežati ptice, sprječavajući ih da lete.

Ova stabla ‘hvatača ptica’ mogu imati razoran učinak na populacije ptica. Istraživanje na otoku na Sejšelima, koji je također dom stabala pisonije, otkrilo je da je ubilo četvrtinu bijele čigre i gotovo desetinu tropskih strigarica.

U jezivim scenama, ptice su potpuno obložene sjemenkama i smolom, umiru od gladi, a njihova mumificirana tijela vise s drveća.

I čini se da nema evolucijske koristi od ljepljivih sjemenki stabala ‘hvatača ptica’.

“Ekstremna ljepljivost sjemenki očito je evoluirala kako bi se oduprla uklanjanju morskih ptica i tako olakšala širenje na velike udaljenosti.”

Pa evo ga. Ogromna rupa u oceanu zapravo je otok pun slučajnih ubojica ptica.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here