Home Vijesti Žvakaće gume na riječkim ulicama: koliko je potrebno da se razgrade ?

Žvakaće gume na riječkim ulicama: koliko je potrebno da se razgrade ?

1107
0
Prva riječka hrvatska gimnazija (Ul. Frana Kurelca 1, Brajda -Dolac) – na tisuće bačenih žvakaćih guma.

Znate li koliko treba vremena da se razgradi jedna žvakaća? – pita portal Lokalpatrioti Rijeka

Guma za žvakanje, veliki je onečišćivač jer joj treba čak pet godina da se razgradi u prirodi.
Zato ih ne bacajte na pod, jer osim što je to nekulturno, uz to nagrđuje izgled grada. Žvakaća kad se jednom zalijepi, teško ju je kasnije očistiti, strojevi koji to mogu, svaku intervenciju za uklanjanje jedne žvakaće gume naplaćuju jedan euro. Kod nas se to struže, barem po Korzu koliko vidimo.

– U Rimu se godišnje baci na ulice povijesne stare jezgre , pa i na arheološka nalazišta, 5,54 milijuna žvakaćih  guma. Što znači da se svaki  dan u Rimu baci oko 15 tisuća guma za žvakanje na ulice.  Svaka intervencija za uklanjanje jedne žvakaće gume stoji jedan euro’, što iznosi 5,5 milijuna eura na godinu !!

  • U Singaporu problem guma za žvakanje jednostavno – ne postoji! Singapur je zabranio žvake 1992. godine.
    Zabrana korištenja žvaka u Singapuru je na snazi od 1992. godine. Lee Kuan Yew, umro je u 91. godini života, poznat je kao neko ko je od male luke, napravio od Singapura svjetski trgovački centar. Osim velikog ekonomskog preporoda i mnogih drugih pravila, Yew je bio poznat i po urednosti i dobrom ponašanju, te je to želio da prenese i na ulice Singapura. Razlog zabrane žvakačih guma su fleke koje ostaju na asfaltu i nemogućnost da se oni adekvatno očiste.
    Ova zabrana ostala je kao jedan od najprepoznatljivijih aspekta života u Singapuru, zajedno sa zabranom o grafitima, prelasku ceste na neobilježenim mjestima, pljuvanju, ispuhivanju nosa i mokrenjem na javnim mjestima, piše BBC.
    Kada je Singapur postao nezavisan 1995. godine, bio je mala država sa malim brojem resursa. Yew je tada postao premijer i napravio je plan da od države napravi prvu oazu među zemljama trećeg svijeta.
    Uspješnom politikom i planiranjem Singapur je vrlo brzo nadmašio razvijene zemlje u smislu svoje čistoće, uređenih travnjaka, te učinkovitog prijevoza. Yew je težio ka savršenstvu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here